שם המחבר: אבי קייזר

כשחללי הצפייה והעשייה הופכים לאחד


תאטרון המחול לוקח אותנו אל היומיום, אל הבעיות המקיפות אותנו - הרגשיות, החברתיות, הפוליטיות. לכאורה, קל להיכנס לעולם הזה. הגישה אליו נראית מיידית. אך עד מהרה מתגלה שכל תנועה, ולו הקטנה ביותר, לובשת משמעות של משהו בוער, נחוץ, הכרחי. משהו שבלעדיו אי אפשר להמשיך הלאה. כמה מפתה וקל בתחילה להיכנס לעולמות אלו ולהתקשט בסימנים, בטכניקה, אבל מי שלא מתמסר באופן טוטלי, לא יכול לצעוד בדרך הזו. ללא התמסרות, נשארים ברובד שטחי, בפני השטח של ההתרחשות.

את המופע "במקום שלך" יצרנו לפני מספר שנים, וכבר הופענו איתו בבתים רבים ברחבי העולם – בישראל, בגרמניה, באיטליה, בבלגיה, בספרד, בהולנד, בארצות הברית... לעתים בבתים מרווחים מאוד ולעתים בדירות שיכון קטנות של משפחות דלות אמצעים, לעתים בבנייני משרדים או בחללי תצוגה ולעתים בכיתות או באולמות מאולתרים. שינויי המקום, הזמן והנוכחים הופכים כל מופע למשהו ייחודי, חד פעמי.

נקודת המוצא ליצירה הייתה הרצון להתקרב ולהכיר את הקהל שאנו כה מייחלים לו. ביקשנו לבטל את המרחק הקונבנציונלי הקיים באמנויות הבמה בין האמנים לקהל, ולאפשר לו להתבונן במחול כמו שמתבוננים בציור, באמנות פלסטית, כשכל אחד יכול להיות קרוב ליצירה. ואכן, המרחק בינינו לבין הקהל מינימלי מאוד. חללי הצפייה והעשייה נהפכים לאחד. אפשר להשוות זאת לנסיעה במעלית. קירבה כזו מחייבת התמודדות כי אין לאף אחד מאיתנו – לנו או לקהל – דרך להסתתר. אין אפקטים של תאורה שקובעים מה חשוב ומה לא, אין צורך בשום תנאים טכניים מיוחדים. מה שיש הוא התייחסות ישירה למקום שבו נערך המופע ולאנשים הנוכחים בו.

זה למעלה מ-20 שנה שאני עובד עם סוזנה לינקה, מופיע ויוצר איתה. סוזנה הייתה בלהקתה של הכוריאוגרפית הנודעת פינה באוש, שייסדה בשנות ה-70 של המאה ה-20 את הז'אנר התנועתי שנקרא תאטרון-מחול, ושביקש להשתמש בתנועה כדי להעביר רגשות. לכאורה, זה היה מנוגד לסגנון שהתוודעתי אליו בנעוריי ושהשפיע עליי עמוקות והוא עבודתו של הכוריאוגרף האמריקאי מרס קניגהם, אבי הסגנון הפוסט-מודרני במחול. קניגהם שבר את הקונבנציות המקובלות של זמן, חלל ואיכות תנועה. בניגוד לפינה באוש, הוא התייחס לפן הפיזי של התנועה, הוא התמקד בתנועה טהורה, נטולת עלילה ודרמה. באותם ימים, בשנות ה-80, ראייתו נחשבה מנוגדת לתפיסה של באוש, אלא שהיום שתי התפיסות האלה מתאחדות וההבחנה ביניהן מיטשטשת.

תאטרון-מחול פונה אל הרקדן או השחקן ומכוון אותו למשהו גדול ממנו, כללי יותר, אל המרחב שאנו חיים בו ורוצים לשמור על קיומו. הוא מזמין את האמן להתבונן בסביבתו ולבדוק כיצד אלמנטים אוניברסליים, כמו מרחב, אור וצל, שקט וקול, מעצבים את הווייתנו. הטכניקה מאפשרת לבחון, בכל מצב, כיצד הרקדן מביע משהו מעצמו. המבחן הזה בא לידי ביטוי דווקא בתנועות יומיומיות, ולא בתנועות ריקוד מפוארות או ברגעי שיא. אפשר לקרוא לזה דיוק ונוכחות, או חיפוש תמידי אחר האותנטיות של רגע המחול ותשומת לב לצניעות בדרכנו באמנות ובחיים.

 צילום: מאיה אגם       צילום: מאיה אגם

*מפגש המחול "במקום שלך" מיועד לתלמידי י' – י"ב. כוריאוגרפיה וריקוד: אבי קייזר וסרג'יו אנטונינו.
אבי קייזר הוא רקדן, כוריאוגרף ומורה. יליד ישראל, 1954. הוא התחיל את דרכו בביה"ס של בת דור, רקד בלהקת בת-שבע ויוצר ומופיע באירופה, ארה"ב וישראל. משרד התרבות והחינוך הצרפתי העניק לו את התואר פרופסור למחול מודרני. סרגיו אנטונינו הוא רקדן, כוריאוגרף ומורה. יליד איטליה, 1974. זכה בפרסים רבים והוזמן ליצור עבודות תאטרון-מחול רבות ובהן לביאנלה לאמנות בוונציה.

 


יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.