שם המחבר: גדי צדקה

אלה השנים שנדחקו בינינו

 

לפני כעשרה חודשים יצאנו לדרך עם ההצגה "התשמע קולי", שעוסקת ברצון של ילדה אחת, שבמקרה נושאת עימה מגבלה של חירשות, לקבל הזדמנות שווה כשאר הילדים המעוניינים – במקרה הזה - להתקבל לבית ספר לאמנויות. המאבק שלה פוגש עולם שבו בני האדם החירשים והשומעים כאחד מתקשים להקשיב זה לזה, ודווקא עולם הילדים פתוח לקבל את השונה ביתר טבעיות.

על ההצגה עצמה עבדנו כשבעה חודשים, וקדם לכך תחקיר שערכתי ושבמסגרתו התגלה לי עולם תרבותי שלם, עם מועדונים ותאטרון ומוזאון מצד אחד, ואפליה ותסכול וחוסר נגישות מצד שני. בתקופה הזו גם התוודעתי לשפת הסימנים - שפה שיש בה עומק רגשי נדיר, שפה ייחודית, מחולית ממש. בשלב הזה כבר היה לי ברור שבזמן החזרות לא יהיה לנו מתורגמן, כדי שהתקשורת תהיה כאן ועכשיו ובינינו, והיה לי גם ברור שעלי להיעזר בכוריאוגרף שיודע את שפת הסימנים. כבר בדקה הראשונה של המפגש עם אמנון דמתי התאהבתי בו, והמפגש הזה הוביל אותנו לאחד השיאים בהצגה, כשאנה שרה את אריק איינשטיין בשפת הסימנים וכך מגשימה את חלומה לרקוד ולשיר.

אבל כשאני חושב על הרגע שבו נרקם הרצון להצגה הזו, אני חוזר לילדותי הרחוקה, לפעם הראשונה שבה פגשתי אדם חירש. היה זה בנו של ידיד משפחה, והיינו משחקים ביחד כדורגל ותופסת ומחבואים, רבים ומשלימים, והייתה בינינו הבנה. בזיכרונות ילדותי, החירשות שלו לא הפריעה לקשר שלנו, אלה השנים שנדחקו בינינו כי ככל שהתבגרנו, התמעטה התקשורת בינינו. כיום, כאשר אני כותב ומביים, אני מחפש את הקשר העמוק עם הילד שהייתי פעם, חסר גבולות כמעט, שהרגש, הדמיון וההקשבה הם חלק בלתי נפרד מעולמו ומהתקשורת שלו עם סביבתו. 

 

* נובמבר 2013.

מתוך המדור "פגישה לאין קץ"

** ההצגה "התשמע קולי", בהפקת תאטרון השעה הישראלי לילדים ולנוער, זכתה בפסטיבל חיפה 2013 בפרסי ההצגה הטובה ביותר, המחזאי הטוב ביותר (גדי צדקה) והשחקנית הטובה ביותר (רינת מטטוב). ההצגה מיועדת לתלמידי ד - ט.

עוד על אודות ההצגה בכתבה - "כשהקהל מדבר את התחושות שלו" / ריאיון עם רינת מטטוב

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.