שם המחבר: איריס ארגמן

רגעים שבהם הנפש סולחת

 

את הספר "אי הדולפינים הכחולים" מאת סקוט אודל (מאנגלית: אייל טלמון, הוצאת כרמל) לא קראתי בילדותי אלא רק לאחרונה, והוא ריגש אותי מאוד. הספר, המבוסס על סיפורה האמיתי של נערה אינדיאנית שנותרה לבדה למשך 18 שנה באי שבו גרו כל בני השבט שלה, ממלא את הלב באהבה גדולה לטבע – ליצורים החיים עלי אדמות, לצמחים ולפרחים, לרוח הנושבת, לרקיע הנפרש מעל ים אינסופי. בתחילת הספר מתרחשים דברים נוראים, קרנה מאבדת את אביה ואת אחיה שנטרף על ידי כלבי בר, והיא צריכה ללמוד לחיות לבד, להשיג בעצמה את מזונה, לבנות לעצמה בית ולהתקין בגדים, להיזהר מציידים ומחיות טורפות, אבל חרף בדידותה וקשייה היא לומדת לאהוב את חייה ולשמוח בחלקה ("כל הדברים שראיתי – לוטרות הים המשחקות בין מרבדי האצות, טבעת הקצף סביב הצוקים ששמרו על המעגן, השחפים במעופם, הזרמים המהירים סביב הכף החולי – מילאו אותי אושר... אי הדולפינים הכחולים הוא ביתי, ואין לי בית אחר. והוא יהיה ביתי עד שיחזרו האנשים הלבנים בספינתם..."). הספר מלא ברגעים מרגשים, רגעים שבהם הנפש סולחת ורגשות של נקם מפנים את מקומם לחמלה ואהבה ("ואף על פי שספינתם של הלבנים לא שבה באביב ההוא, הייתה זו תקופה של אושר, ריח הפרחים נישא באוויר והציפורים זימרו בכל מקום"). לצד העלילה הגלויה, שהיא מרתקת ומסעירה, נפרש עולם רגשי רחב ועמוק, נחשף טבעם הנהדר של הבריאה והיצורים החיים.

במהלך הקריאה הרגשתי צורך לקחת צבעי מים ולצייר על גבי דפים לבנים שמים, את הים – פעם בזעפו ופעם ברכותו, ואת הרוח הנושבת מעל גליו. כישרון הציור שלי אינו גדול אבל הרצון שהתעורר בעקבות הקריאה היה חזק מהפחד לצייר, אז נטלתי צבעי מים ומכחול וציירתי ים כחול וגדול, ציפורים במעופן ורוח קלילה. הספר אמנם מיועד לבני נוער (לילדים מגיל אחת עשרה ואילך) אך מתאים גם למבוגרים, שכן ספר טוב לילדים (או נוער) הוא ספר טוב גם למבוגרים! 

קראתי את הספר המקסים הזה ונזכרתי בילדותי הרחוקה, בעיר אשדוד; איך כילדה קטנה אהבתי לשבת על שובר הגלים שבנמל, להביט לעבר האופק הכחול ולדמיין שאני מפליגה על סיפונה של אונייה גדולה לארצות רחוקות. 

 

 

ספטמבר 2013

מתוך המדור פגישה לאין קץ

איריס ארגמן היא סופרת ילדים, מנהלת תכנית ספרות ילדים ב"תכנית קרב למעורבות בחינוך", בעלת תואר שני בספרות. המפגש איתה מיועד לילדי גן - ב', והוא מתמקד בספריה "פנס, מצפן וילד" וב"כיסים של גילי" (הוצאת מטר). הסופרת תספר לילדים על תהליך הכתיבה ותשוחח איתם על הילדות כמקור להשראה, על הדיאלוג עם המאיירת ועל היחס בין דמיון למציאות.


 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.