שם המחבר: אור סימוביץ

לחוות ולהבין עומקים של יצירה

 

לשי יחזקאלי שלום רב,

ברצוני לסכם את התרשמותי מביקוריך בבית הספר בכר רוסו בלב השרון במסגרת סל תרבות. כאשר התבקשתי לבחור אמן מבין הרשימה המפורטת אותה קיבלתי מסל תרבות מתוקף תפקידי כמורה לאמנות של בית הספר, לא הייתה לי הכרות מוקדמת איתך או עם ציוריך, אך חשבתי כי הדרך שבה אתה מציג את יצירתך תתאים לילדים צעירים ותאפשר להם לגלות מורכבות של יצירה וחשיבה על אמנות.

בבית הספר נפגשת עם ילדים מגיל הגן ועד כיתות ד׳, ואני ליוויתי רבים מהמפגשים. התרשמתי מאוד מהקשר המיידי שאתה בונה עם ילדים בכל גיל, מהכבוד שאתה מפגין כלפי כל תשובה של תלמיד ומהרצון הרב שלך לשמוע ולא רק להשמיע. בנית תוכן מפגש שיצר אצל הילדים סקרנות ואפשר להם לחוות באמת ״מפגש עם אמן״.

מבחינתי, העובדה שאתה מציג לילדים ציורים מופשטים, ציורים המבוססים על פרשנות לדמויות ישראליות מרכזיות וציורים המבוססים על העולם הפנימי שלך, מהווה שילוב מושלם שמאפשר לילד לחוות ולהבין עומקים של יצירה. העובדה שכל פרשנות של תלמיד ליצירה שלך התקבלה על ידך בחיוב ובהסכמה, יצרה אצל התלמידים את ההבנה כי יחסי יצירה וצופה אינם יחסים סגורים וקבועים.

אני חייבת לציין כי גם מחנכות שליוו חלק מהמפגשים התרשמו מהכישרון הבולט שלך ביצירת קשר עם ילדים, וכי אני נהנתי מאוד בהפסקות לראות אותך משחק מיוזמתך כדור סל עם ילדים מכיתת השילוב.

דבר נוסף שחשוב לי לציין זה שאפשרת לי כמורה לאמנות להיות שותפה לבחירת חלק מהתכנים ולייעץ לגבי אפשרויות הצגה שונות של החומר לילדים. נקודה זו היא מהותית בעיני כי בזכותה הערך של המפגש איתך לא היה תלוש אלא הותאם וקושר לידע שהיה קיים בידי הילדים ואף אפשר המשך דיון במסגרת שיעורי האמנות לאחר המפגש.

תודה רבה ובתקווה להתראות שוב בהמשך הדרך,

אור סימוביץ

לפרטים על אודות מפגשי האמן ודוגמאות מעבודותיו

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.