שם המחבר: נועה זנדבנק

ואין כמותו מאושר בעולם

 

יום ראשון חורפי, תחילתו של שבוע, השעה 11:00 בבוקר והספרייה העירונית של רמלה עוד לא ממש התעוררה. על הבמה הקטנה והמאולתרת מתמתחות איילת שדמון ורננה לוטם אופיר, שחקניות תאטרון החלום, לקראת ההצגה "מעשה בשלושה אגוזים", ומחכות לצופים הצעירים שיגיעו. ואז, בשקט בשקט מתנהלת לה פנימה שיירה ארוכה של קטנטנים; זוגות זוגות הם מתיישבים סביב הבמה הנמוכה, קרובים קרובים להתרחשות, צוואריהם מתוחים והם מצפים בדריכות. לבמה עולות השחקניות, מחפשות זו את זו, מתחבאות זו מזו, והילדים מרותקים, מנסים לעזור לאחת למצוא את האחרת, חושפים כל רמז - איבר מבצבץ, כובע מציץ, מצביעים בהתלהבות, נאנחים וצוהלים לנוכח משחק הפספוסים בסגנון הסלאפ-סטיק שמקיימות שתי הדמויות ביניהן.

ואז מתחיל סיפור המעשה. החורף הגיע, גשם ורוחות, הגמד הנדיב מארח את הסנאי הקטן בבית הפטרייה שלו. כאות תודה מעניק הסנאי לגמד שלושה אגוזים  "ובהם שלושה סודות ורזים, והיה כל מי שיפתור את סודם - אין כמותו מאושר בעולם!". הגמד מעניקם לחוטבי העצים של שר המלך תמורת הצלת היער - ידידו הטוב.  השר כועס וזועם - ללא העצים לא יוכל לבנות ארמון לאהובתו ולזכות בליבה. החוטבים מרגיעים אותו - הם נותנים לו את שלושת האגוזים, וזה מעניקם לאהובתו, שלאחר סירובה להינשא לו מתרצה בזכות שלושת האגוזים. שש שנים חולפות, ובנם של הזוג המאושר נאלץ להישאר בבית לבדו אחר צהריים אחד, למרות מחאותיו הנמרצות. בחיפושו אחר עניין ומשחק, הוא מוצא את שלושת האגוזים שנטמנו ונשכחו, מפצחם ואוכלם "ואין כמותו מאושר בעולם".

סיפור המעשה מתואר תוך שילוב מלא דמיון ויצירתיות בין משחק והפעלת בובות, ההופכת בעצמה למרכיב תיאטרלי מרתק. רגלה של שחקנית הופכת לרגל פטרייה מתחתיה חוסה הגמד. ברגע אחר הופך גופה לגזע, על ראשה עציץ, והידיים הן ענפי העץ שעליהם מטפס הסנאי. חבורת חוטבי העצים מורכבת גם היא משחקנית ושתי בובות בנות דמותה – דמות החוטב. המלכה המצועצעת והמלכותית משעשעת. תנועות הגוף הווירטואוזיות, הבובות הייחודיות, השימוש מלא הדמיון בחלל מוגבל ובאמצעים מינימליים – כל אלה מספקים חוויה אחרת לצופים, שיש בה הרבה רוך וחן, והיא מאפשרת קריאה מחודשת בטקסט היפה כל כך של לאה גולדברג. הצופים הקטנים מרותקים, בלי משים מתקרבים עוד ועוד, כמו רוצים להיכנס לתוך הרגע הקסום הזה.

בתום ההצגה נשמעות מחיאות הכפיים הקטנטנות וקריאות של שמחה. הילדים מצטופפים סביב השחקניות, שלאחר מספר קידות התערבבו להן בקהל. אין ספק - ילדי הגנים ברמלה זכו בשלושה אגוזים!


* לפרטים נוספים על אודות ההצגה "מעשה בשלושה אגוזים". 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.