שם המחבר: מור יעקובשוילי

להידבק בדיבוק (2)

 

במסגרת קבוצת המנהיגות שלנו, "תרבות אלטרנטיבית", נסענו ליפו לצפות בהצגה "הדיבוק בין שני העולמות" עפ"י המחזה "הדיבוק" מאת אנסקי. ההצגה מגוללת את סיפור האהבה בין חנן ולאה, שני אוהבים הנקרעים זה מזו על ידי אבי הכלה, שמשיא אותה לבן עשירים. חנן שבור הלב מת מצער, ולאה, שאינה יכולה לשאת את חייה בלעדיו, קוראת לו לשוב אליה מעולם המתים. משאלתה מתגשמת כשחנן חוזר אליה כרוח ונדבק בה. הכלה אחוזת הדיבוק נלקחת אל הרב הגדול לטקס גירוש הדיבוק, שם יגיע המאבק בין הרוח לבין החומר לשיאו. במאבק בין רוח המת לבין הרבי, הניצחון מובטח לרבי: הדת מנצחת את האהבה. אבל  ללאה אין עוד חיים. היא עוזבת את העולם הזה למען חנן, למען האהבה שסופה לנצח הכול.

לפני שצפינו בהצגה, נתן לנו הבמאי, שמואל שוחט, הקדמה מרשימה ומסקרנת. בהצגה מתקיים מפגש דרמטי בין השחקן לבין הבובה, בין המפעיל לבין המופעל, בין הרוח לבין החומר. במסווה של הצגת בובות מצחיקה, היא שופכת אור חדש על סיפור "הדיבוק" הקלסי. השחקנים שיחקו והפעילו את הבובות בצורה קומית אך משכנעת עד כדי כך, שלפעמים נראה שיש זהות מוחלטת בין המפעיל לבובה. תיאטרון הסימטה ביפו, שבו עלתה ההצגה, יוצר את תחושת האינטימיות והאפלולית המתאימה עד מאוד לאווירת ההצגה.

כן, בהתחלה חשבנו שזו תהיה הצגה משעממת, היא נראתה לנו מוזרה (לא הבנו כלום... לא ידענו בדיוק למה לצפות), אך עם הצפייה התגלתה בפנינו זווית ראייה חדשה ואחרת למחזה המוכר (יותר או פחות...). זוהי הצגה בסגנון חדש ובגישה חדשה שהקימה לתחייה מחזה ישן.


*מור יעקובשוילי היא תלמידת כיתה י', מקבוצת המנהיגות התרבותית של מקיף ח' באר שבע

 


       

 

 

 

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.