שם המחבר: מעיין מוריוסף

חומוס, צ'יפס, חוויה

 

ההצגה "חומוס, צ'יפס, סלט" הגיעה אלינו היישר מ"פסטיבל עכו לתיאטרון אחר 2008" והפכה את חדר האוכל ב"צפית" לחומוסייה שוקקת חיים. אנחנו, הצופים, ישבנו לשולחנות המסעדה, ממש בלב ההתרחשות. המלצרים-שחקנים ניקו את השולחנות ויצרו קשר מיוחד עם הקהל: "סליחה אדוני", "אם תוכל רק להרים את הכוס", "החומוס עוד רגע מגיע..."

העלילה מגוללת כביכול את תהליך ההפקה של "אילוף הסוררת" לאותו פסטיבל עצמו. השחקנים מעבדים את המחזה של שייקספיר בפרשנות עכשווית בהקשר של הסכסוך היהודי-פלסטיני. הצרות מתחילות כשהשחקנית הראשית מסרבת להציג את מונולוג הסיום, מפני שלטענתה הוא מעביר את המסר שהעם הפלסטיני נדון להיות מושפל, מנוצח ונחות מהעם היהודי לנצח. במאי ההצגה ומנהלת הפסטיבל היהודים, דמויות צבעוניות ומשעשעות במיוחד, מנסים לשכנע אותה לחזור בה. הם נעלבים עמוקות כשהיא טוענת, שהם אינם מבינים את "המגזר" שאותו הם מתאמצים כל כך לייצג. בין לבין, נחשף גם המתח בינם לבין עובדי החומוסייה הפלסטינים, דרך הערות שוליים קטנות וקטעי מחול קצרים וטעוני משמעות.

המיוחד בהצגה, מעבר לחומוס המעולה שניגבנו במהלכה, הוא השיתוף של הקהל בעלילה ויכולתם של השחקנים לשתף פעולה עם גורמים חיצוניים בלתי צפויים. למשל, כשבאמצע מונולוג חשוב נשמע לפתע צלצול ביה"ס הקורא להפסקה, הגיבו השחקנים כאילו הכול מתוכנן: הם פנו אל הקהל ואמרו: "אתם מאמינים לחוצפה הזאת?! מה אתם צוחקים?! ואת, תפסיקי לצלם כבר, את כל עבודת הגמר שלך עוד תעשי עליי!". הכול נאמר והוצג בהומור ובחן יוצאי דופן, ולא הפסקנו לצחוק לרגע.

מאוחר יותר שוחחנו בכיתות על התכנים שעלו בהצגה. הגענו למסקנה שההצגה מבקרת את יפי הנפש בצד הישראלי, המתיימרים להבין את הצד הפלסטיני ולהיות נאורים ומסבירי פנים, אך למעשה הם מתנשאים ולא רואים ומבינים באמת.

ההצגה הייתה חוויה מיוחדת בעבורנו, בעיקר בזכות הקירבה לשחקנים וההומור המשובח. נותר לנו להצטער רק על דבר אחד: מדוע רק שכבת י"א זכתה ליהנות ממנה?

 

* מעיין מוריוסף היא תלמידת י"א במקיף צפית

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.