שם המחבר: יעל פארן

המחול הוא שפה של הלב: מפגשי מחול בבי"ס מעיין שרה באשקלון


בחודש מאי הוזמנתי להופיע בבי"ס מעיין שרה באשקלון. זהו בי"ס לחינוך מיוחד המיועד לילדים מכיתה א' ועד גיל 21, בעלי פיגור שכלי קל עד בינוני. מיד עם הגעתי, נשלח אליי תלמיד בוגר שהרכיב את מערכת ההגברה במיומנות רבה. במהלך ההכנות הגיעו אליי ילדים רבים וברכו אותי ב'בוקר טוב' לבבי, חייכני וסקרני.
ביקורי בבית הספר כלל שני מפגשי מחול לשתי קבוצות גיל שונות. במפגש הראשון, "מעבר למסגרת", השתתפו הגדולים מכיתות ו' ומעלה. ההשתתפות המילולית לא הייתה נוחה לכולם, אבל דווקא ההקשבה וההיענות לשאלות שהפניתי אליהם הייתה מפתיעה ומרגשת. בתום המפגש, רבים מהם באו להגיד ש"היה יפה",  "גם אני מתאמן", "גם לי יש חלום...". חלקם הביעו רצונם לצפות במפגש המיועד לצעירים.


במפגש השני, "לרקוד עם נסיך", השתתפו הילדים מכיתה א' עד ה'. מנסיוני אוכל להעיד, שהם התנהלו ככל הילדים, ואולי אף גילו רגישות מוגברת לשפה התנועתית ולמשמעותה הרגשית. הם הגיבו במחיאות כפיים בחלקים שבהם הופגנה מיומנות טכנית גבוהה: שרשרות של סיבובים מהירים, שפגטים, עמידות ראש ועוד. אבל עוד יותר מרגש היה לראות את השתתפותם ומעורבותם במפגש. בדומה לקהלי ילדים אחרים הם יעצו לי בשאלות שהפניתי אליהם כמו אלו תנועות מתאימות לסינדרלה ואלו לא, והאם ברגע מסוים כדאי לי לברוח או להישאר. בסוף המפגש זכיתי לחיבוקים ולנסיונות חיקוי. המדריכים והמורים של שתי הקבוצות - צוות מקסים -  התרגשו אף הם מתגובות הילדים.
מעבר להתרגשות מהמפגש עם הילדים ועם הצוות שנותן כל כך הרבה, קיבלתי מעין אישור נוסף לידיעה, שכל פעם מפתיעה אותי מחדש: שהמחול הוא שפה של הלב, שפה שמנצחת מגבלות שכליות, מחסומים רגשיים או קשיי דיבור.

* יעל פארן היא רקדנית. רקדה בעבר בלהקת המחול "בת שבע 2" ובלהקות נוספות. בשנים האחרונות מופיעה בפני תלמידים במסגרת סל תרבות ארצי.

תמונות מן המפגש:

 

11/6/2009

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.