שם המחבר: חדוה כהן

הפניקס פרש כנפיו בבית ספר אורט יד ליבוביץ בנתניה


אור ליום ראשון האחרון, ברחבת הדשא של בית ספר אורט יד ליבוביץ, קיבלו תלמידי כיתות י – י"ב את פניהם של רקדני להקת המחול ורטיגו והכוריאוגרפית נועה ורטהיים. שם, ממש במרכז החצר ותחת כיפת השמים, ניצבה הכיפה הגאודזית הגדולה העשויה קני במבוק. היה זה יום שמשי ומואר במיוחד, מלווה במשב רוח נעים ואביבי, וכאשר הגעתי, עשרות תלמידים כבר היו ישובים על כסאות עץ בכיפה ומחוצה לה, מקיפים במעגלים את אדמת הכבול שעוד מעט ייכנסו אליה הרקדנים המוכשרים ויתחברו אל הטבע, אל הראשוניות, אל ריח האדמה, אל עצמם ואל התלמידים.

נועה ורטהיים, נתנייתית לשעבר, הייתה נרגשת במיוחד לחזור לעיר הולדתה כיוצרת. היא פתחה בהסבר קצר על המופע ואז, בזה אחר זה, החלו לעלות הרקדנים אל זירת הריקוד, בתנועות גמישות ולקצב צלילי המוזיקה, מחוללים ומתפלשים באדמה שרגבים ממנה ניתזו על קהל התלמידים והמורים.

הבטתי על פניהם של התלמידים, שעולמם רווי ומוצף בתכני התקשורת הדיגיטלית. הם היו מרותקים, הם ישבו פעורי פה ונרגשים. תהיתי, מהו הדבר שמצליח לחבר אותם כל כך למופע של מחול עכשווי? האם אלה התנועות המעוצבות להפליא של הרקדנים, פרי הכוריאוגרפיה של נועה ורטהיים? האם זו המוזיקה המדהימה? האם מזג האוויר, שגם הוא פעל לטובת העניין? כנראה זהו כל המכלול כולו; העובדה שמנחה מסל תרבות ארצי קיימה מפגש הכנה למורים ושהתלמידים הגיעו לאחר תהליך הכנה מקדים בכיתות, תחושת הראשוניות, ההתחברות אל הטבע, אל האדמה, הישיבה במעגל שהחזירה ולו רק לשעה קלה את ימי ההתכנסות סביב מדורת השבט החם והמחבק. "לידת הפניקס" הוא מופע שכל מרכיביו מהווים קרקע פורייה ליצירה והתחדשות, ממש כמו הפניקס, עוף החול, שבורא את עצמו מחדש מתוך האפר. 

המופע הסתיים במוזיקה קצבית, מרגשת ושמחה, בריקוד משוחרר וסוחף של הרקדנים ולקול מחיאות הכפיים הסוערות של התלמידים. קבוצת תלמידים אמיצים ניגשו לנועה בסוף המופע וביקשו להודות לה  באופן אישי. הם התעניינו לדעת מה שם היצירה המוזיקלית שליוותה את המופע ומיהו היוצר. שאלתי אותם אם הם נהנו רק מהמוזיקה. "מה פתאום," הם ענו, "זה אחד המופעים הכי יפים שראינו בחיים..."
מנהל בית הספר, צבי רייטר, ניגש אלי ואמר, "צפיתי במופע הזה פעמיים היום, והתרגשתי מאוד שוב ושוב…" לימור חנני, הרכזת החברתית של בית הספר, הוסיפה ואמרה בהתרגשות, "אני כל כך שמחה שלא נכנעתי לחששות שליוו אותי בהתחלה, כאשר בחרתי במופע הרחוק מעולמם של התלמידים... אבל פעלתי על פי תחושות הבטן שלי וזה הוכיח את עצמו. חשוב להאמין ביכולתם של התלמידים לחוות אמנות איכותית שכזו…"

 

* חדוה כהן היא מנהלת סל תרבות בנתניה

30/3/2009

 

 בתמונה: תלמידי אורט ליבוביץ צופים במופע "לידת הפניקס". צילום: רן אליהו.

לדף המופע לחץ כאן

 

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.