שם המחבר: שרה אריש

הבן הבכור בלוד

הפתעה גדולה קידמה את פניהם של תלמידי כיתות י"א ו-י"ב מהתיכונים פיסגה, נעמ"ת ומקסים לוי, בפתח היכל התרבות בלוד ביום שני, כשהיו בדרכם לראות את ההצגה "הבן הבכור" של תאטרון גשר. שם, בכניסה להיכל, היו שני נגנים של סקסופון וקלרינט, וכובע לידם. היו תלמידים שזרקו כסף לכובע, היו כאלה שנעמדו והקשיבו למוזיקה, ורק אז היו מי שזיהו את השחקן משה איבגי כאחד הנגנים, ופתאום התלמידים הבינו שהיכרותם עם הדמויות מההצגה כבר החלה.
משה איבגי מגלם את סאראפנוב, והוא גיבור המחזה "הבן הבכור" מאת המחזאי הרוסי אלכסנדר וומפילוב (1972-1937). סאראפנוב הוא מוזיקאי מובטל החי עם בתו נינה (יעל לוין) ובנו מישקה (אורי יניב) בעיירה נידחת, וכבר עשרים שנה שהוא חולם לכתוב אורטוריה בשם "כל בני האדם -  אחים הם". "כל אדם נולד עם נשמה של יוצר וחייב לעשות משהו כדי שאחר-כך, כשהוא ילך לעולמו, יישאר ממנו משהו", הוא אומר בטרם הצליח לסיים את כתיבת העמוד הראשון. ההצגה מתחילה בלילה אחד, כאשר שני בחורים צעירים מוצאים עצמם תקועים באותה עיירה נידחת. בגלל הלילה הקר, הם חודרים לדירתם של משפחת סאראפנוב קשת היום, בתואנה שאחד מהם הוא הבן הבכור, שעל קיומו לא ידעה המשפחה מעולם.
זו הפעם הראשונה שתאטרון גשר מגיע ללוד במסגרת פעילות סל תרבות ארצי. ראשונים צפו בהצגה כאמור תלמידי י"א ו-י"ב מהתיכונים מקסים לוי, פיסגה ונעמ"ת, ואחריהם תלמידי י"א ו-י"ב מתיכון רמלה-לוד.
בשתי ההצגות התלמידים והמורים היו מרותקים ונרגשים, והריעו ארוכות לשחקנים. שמעתי תלמידים שאמרו, "כל הכבוד, בחיים לא ראיתי הצגה כזאת". ההצגה נגעה ללבם, הם התרשמו מהסיפור, מהמשחק ומהתפאורה. החלומות הלא ממומשים, הקשר המיוחד הנרקם בין איבגי למתחזה לבנו, המציאות שנראתה מוכרת… לא היה אחד שניצל את ההפסקה כדי ללכת הביתה. "היה נפלא," אומרת טובה בר שאן, רכזת סל תרבות של תיכון רמלה-לוד, "התלמידים כל כך נהנו, זו הייתה הצלחה מסחררת. היה מושלם, מצחיק ועצוב ורגיש ומעורר מחשבה." גם מתאטרון גשר קיבלנו מכתב תודה, בשם איבגי וכל אנשי התאטרון, על ההצגות המוצלחות והמהנות ועל התרגשותם מתגובות התלמידים.
ההצלחה הזו גימדה את כל המכשולים והקשיים שהיו בדרך להבאת ההצגה, ביניהם המכשול הכספי שכן ההצגה מאוד יקרה. אבל אני מאמינה שלתלמידינו מגיעה הזכות לצפות בהצגות איכותיות, ועלינו, המחנכים, החובה לחשוף אותם לאמנות במיטבה, אמנות שתהיה חלק בלתי נפרד מחייהם.


* שרה אריש היא רכזת סל תרבות של העיר לוד

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.