שם המחבר: רינת ביטון

חול ולימונים בחטה"ב אורט צימטבאום בערד


לאחרונה נפגשו תלמידי שכבות ז-ח בבית ספרנו עם המשורר משה אוחיון. המשורר הוא יליד דימונה, ואף כי התגורר במשך שבע שנים בת"א, העדיף לחזור לעיר הקטנה בה גדל. הוא סיפר לתלמידים, שעם שובו לדימונה יצא למסע של התוודעות מחדש עם העיר ועם עצמו. הוא חש שמרחבי המדבר הם שמאפשרים לו לכתוב כתיבה יוצרת. אוחיון כותב על היחסים בינו לבין עירו כעל קשר אהבה הדדי. החיים בעיר הם כעין מתנה בעבורו, ורגשי התודה ממלאים אותו השראה.

במהלך המפגש קרא אוחיון מספר שיריו "חול ולימונים" וניגן אחדים מן השירים שהולחנו. כצפוי, שאלו אותו התלמידים על אורח חייו כמשורר. אוחיון סיפר שהוא נוהג לצאת למסעות כתיבה בנופי טבע ובסמטאות עירוניות גם יחד, ומנסה להשתלב באווירת המקום. אחר כך, בבית, הוא מעבד את רשמיו לכלל שירים. כתיבת השירים מבחינת אוחיון היא דרך להציע מכנה משותף של יופי מקרב לבבות; השירה נוגעת בקונפליקטים שדומה שאין להן פיתרון, וכדבריו, "מפגישה מסילות" שנדמה שלא ייפגשו. הוא מאמין שהכתיבה משפרת את המציאות ומעצימה אותה בקרבנו. כדבריו, האדם הוא יצור חולם, והגשמת חלומות היא תכלית קיומו. לכל ילד יש את היכולת להיות אדם שלם וממומש, וכך למשוך את עצמו ואת האחרים למעלה.

המפגש עם אוחיון היה מהנה ומשמעותי ואנו שמחים על ההזדמנות שנפלה בחלקנו לקיימו בבית הספר.

* רינת ביטון היא מנהלת חטיבה ז-ח וס' מנהלת אורט צימטבאום, ערד.

29/01/2009

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.