שם המחבר: אורנה שטרית

קלסיקה צעירה בעמק יזרעאל


השנה החלטנו לזמן לתלמידנו התמודדות לא שגרתית: צפיה בהצגה "רומאו ויוליה" של המדיטק – מחזה על צעירים בהפקה שכל משתתפיה- במאים ושחקנים - צעירים אף הם.  ההצגה, שבה צפו אחדים ממורינו, הוזמנה בעבור כל תלמידי כיתות י"א-י"ב בעמק.  
היה לנו ברור שההצגה לא פשוטה, ולכן סוכם, בעצה אחת עם רכזת הסל היישובית אולגה אלטס ועם מטה סל תרבות ארצי, לקיים תהליך הכנה מיוחד שיכלול שני מרכיבים: הרצאה  למורים של נציגות סל תרבות ארצי, ומפגשים בכיתות עם שחקני ההצגה.
ההרצאה התקיימה בערב, כשבוע לפני ההצגה, ולכבודה התכנסו כל מורי בתי הספר התיכוניים בעמק. את הערב פתחה הרצאת מבוא קצרה בנושא הכנה לתלמידים: חשיבותה, מטרותיה וסוגיה. לאחר מכן התחלקו המורים לפי המחזורים אותם הם מלמדים, לשתי הרצאות שונות: הרצאה אחת עסקה בהצגה "רומאו ויוליה", וההרצאה השנייה עסקה בהצגה "הקמצן" של תאטרון החאן – קלסיקה אחרת שהחלטנו לקחת השנה, בעבור כיתות י'. בכול קבוצה קבלו המורים כלים להכנת התלמידים להצגה: במה להתמקד לפני ההצגה בלי לקלקל לתלמידים את הצפיה, ועל מה לדבר איתם אחרי ההצגה. הערב כולו עורר עניין ותחושת מעורבות בקרב במורים.
זמן קצר לאחר מכן הגיעו לבתי הספר כמה משחקני ההצגה "רומאו ויוליה", ונפגשו עם התלמידים בקבוצות קטנות. הם דברו עמם על שיקספיר, השמיעו מונולוגים מההצגה, והתייחסו לפרשנותה הייחודית של ההפקה למחזה. לתחושתנו, המפגשים יצרו בתלמידים תחושת ציפייה וגם מחוייבות ברמה ההתנהגותית.
תהליך ההכנה כולו תרם להפיכת הצפייה בהצגה לחוויה נהדרת. הוא המחיש לנו אילו תוצאות טובות ומשמעותיות ניתן להשיג כשהתלמידים עוברים הכנה רצינית.

אורנה שטרית היא רכזת סל תרבות במקיף העמק המערבי - יפעת, שבמועצה אזורית עמק יזרעאל.

בתמונות: שחקני ההצגה בפגישה עם תלמידי ביה"ס

11/1/2009

 


 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.