שם המחבר: איריס הופמן

זה היה שיעור ספרות מאלף

 
למופע נערכנו זמן רב מראש, כי ראינו בו את המופע המרכזי לתלמידי החטיבה העליונה השנה. כבר בתחילת השנה העברתי למורה לספרות, לילה נוי, את רשימת שירי המופע, כדי שתכלול אותם בתוכנית הלימודים. במקביל השמיעו מחנכי הכיתות בשיחות הבוקר עם תלמידיהם שירים מתוך הדיסק של ערן צור "אתה חברה שלי", המבוסס על שירי יונה וולך.
 
במופע התייחס צור לאספקטים שונים הנוגעים ליונה וולך: קולה הייחודי, מקומה בשירה העברית וקורות חייה. הוא סיפר על המהפכה שיצרה וולך בשירה העברית ביחד עם מאיר ויזלטיר ויאיר הורוביץ. הוא שיתף אותנו בממצאי התחקיר שערך סביבה: החומרים שגילה, כולל הקלטות של המשוררת עצמה קוראת את שיריה. כמו כן התייחס צור לבחירות האמנותיות שעשה בתהליך ההלחנה של השירים.
 
התלמידים מצידם שאלו שאלות רבות הן בנוגע ליצירתה של וולך והן בנוגע לאופן בו פירש אותה ערן צור. זה היה שיעור ספרות מאלף. המופע עורר הדים רבים בבית הספר: רבים מהתלמידים אמרו לי אחר כך שלא ציפו לפתיחות כזו מצד בית הספר –  שנביא מופע על משוררת חתרנית כמו יונה וולך ובפרשנות מוזיקלית צעירה ורוקיסטית. התלמידים התייחסו למפגש המרתק בין עולם השירה ועולם המוזיקה במופע ולרמת השיח הגבוהה שבו. הורים רבים שנכחו במופע ציינו כי השילוב הבין-דורי הייחודי  על הבמה (ערן צור המפרש את יונה וולך) ובקרב הקהל (הורים ותלמידים) היה מרתק ועורר בהם התרגשות רבה.
 
מבחינתי, כרכזת סל תרבות בבית הספר מזה שנים מספר, היה זה אחד מרגעי השיא של התוכנית עד כה. הרגע המרגש ביותר עבורי היה הרגע בו אחת התלמידות שצפתה במופע ניגשה למורה לספרות וביקשה ממנה לעבור למגמת הספרות המורחבת. באותו רגע חשתי שמילאתי נאמנה את שליחותי בשני התפקידים המיוחדים שאני ממלאת בבית הספר: כרכזת  סל התרבות וכרכזת הספרייה.
 
*  איריס הופמן היא רכזת סל תרבות בבית הספר הניסויי תפן.

16/12/2008

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.