שם המחבר: אסנת וידן

אני ראיתי את הרגש


השבוע הגיע אלינו הצייר אורן אליאב. אורן הציג בפני התלמידים את עבודותיו כשלאורך כל המפגש הוא שואל שאלות ומכוון למסר משמעותי וכל כך רלוונטי לגביהם - נקודת המבט. 

כל אחד מהילדים ראה את הציור מנקודת מבט שונה, ואין נכון או לא נכון. נקודת מבט היא גם בחירה ולכל אחד מאיתנו בחירות שונות בתקופות שונות. קיימת הקשבה  לנקודות מבט שונות גם אם אין הסכמה או התאמה ביניהן.

בית ספר "אורים" הינו בי"ס לחינוך מיוחד של בנים עם הפרעות התנהגות והפרעות רגשיות קשות. התלמידים עם פוטנציאל תקין, מגיעים מהחינוך הרגיל ואליו אנו שואפים שיחזרו. עבודת שיקום מושקעת בכיוון של חיזוק הדימוי העצמי וחיזוק תחושת המסוגלות של כל תלמיד ותלמיד בשילוב עם עיצוב התנהגות.

נקודת המבט של התלמיד היא זו שיכולה לאפשר לו להגיב באיפוק ובהבלגה לעומת נקודת מבט שגורמת לו להגיב באלימות.

בדיאלוג שאנו מקיימים בניתוח נסיבות אירועי אלימות, תמיד חשוב לנו ללמוד על אותה נקודת מבט על מנת להפיק לקחים ולמנוע את הישנות המקרה האלים בעתיד.

אני לא יודעת אם אורן מודע לכך שהמסר שהעביר כל כך רלוונטי למסר החינוכי – טיפולי שצוות ביה"ס מנסה להעביר לתלמידים.

תודה לאורן על המה ועל האיך שהעביר לנו. הוא "נגע" בכל אחד, הצליח לרתק בדרכו הנעימה, לעורר שאלות ולכוון למסרים משמעותיים.

תגובות התלמידים:

"ממה שראיתי הבנתי שלצייר לוקח הרבה זמן לחשוב ולצייר, ויש לו הרבה זמן עד שהציור מתייבש. ואז הוא מדמיין, מצלם, חולם, חושב, רואה. עולמו של הצייר הוא גדול." תלמיד בן 12.

"הצייר אורן הראה ציורים שהוא צייר וכל אחד מהילדים ראה משהו אחר, והבין משהו אחר. אני ראיתי את הרגש. בעבר גם אני ציירתי ואולי בגלל זה ראיתי אחרת מהתלמידים האחרים. נהניתי להקשיב לאורן וללמוד ממנו על הראייה." תלמיד בן 15. 

"אני הבנתי שבכל ציור יש משמעות. לפעמים יש שתי תמונות, אחת ליד השניה. לשתיהן אותה משמעות, אבל הן נראות ממש שונה. אורן רצה שנבין בעצמנו את הכוונה, ושנפעיל את הדמיון והמחשבה." תלמיד בן 12.

 

* אסנת וידן הינה מנהלת בי"ס "אורים" בחיפה

14/12/2008

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.