שם המחבר: עדי ויניצה

לחזור אל השאלות הבסיסיות: חדר מורים לומד במקיף עין גדי

בסוף מאי התקיים חדר מורים לומד בנושא  סל תרבות ארצי בביה"ס מקיף עין גדי, המועצה האזורית תמר. למרות שתוכנית הסל פועלת בביה"ס כבר שנים רבות, הוקדש המפגש לשאלות בסיסיות הנוגעות לתוכנית: מהן מטרותיה הייחודיות ומה מקומו של המורה בתוכה. מנחת היישובים עדי ויניצה, שניהלה את הדיון, הדגישה את תפקיד התיווך החיוני של המורים: הכנת התלמידים לקראת צפייה במופע, ועיבוד החוויה לאחר מכן.

"אנחנו לא נמצאים כאן כדי להביא את התלמידים לפסטיגלים למיניהם" אמרה רויטל, המורה לביולוגיה. "לאלו הם כבר יגיעו לבד. גם לא באנו להציג בפניהם "הצגות פלקט", כלומר הצגות שמטיפות לתלמידים מסרים דידקטיים אלו ואחרים – אל תקחו סמים, היזהרו בדרכים וכו'. כבודם של המסרים הללו במקומם מונח, אך אין בינם לבין אמנות דבר". מני, המורה למחשבים, התייחס לשיחות בעקבות המופעים:  "אני נהנה לשוחח עם התלמידים ולשאול אותם מה גילו, במה חידש להם המופע, מה למדו על עצמם והעולם. לעיתים אני לומד רבות על המופע ועל התלמידים עצמם מהשיחות האלו".
 
"אמנות משמעותית מסייעת לנו לפתח פתיחות מחשבתית ורגשית", אמרה דינה, יועצת ביה"ס, "היא מאפשרת לנו התבוננות רגישה ושונה על העולם, על עצמנו, וגם על אנשים אחרים שנדמה לנו שאנו מכירים היטב". דינה ורויטל סיפרו על מפגש הקולנוע "גלויות מכאן- סיפורי צעירים מרמלה" עם הקולנוען דורון צברי. הן הביאו אותו כדוגמא למפגש שאפשר לתלמידים לצאת מגבולות עולמם, להתוודע לחיי צעירים אחרים בני גילם, ולתהות על נקודות הדמיון והשוני.
 
במהלך ימי ההיערכות של בית הספר יתקיים בחדר המורים מפגש נוסף עם צוות סל תרבות ארצי, שיתמקד באחד מתחומי האמנות הכלולים בתוכנית.

5/6/2008

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.