שם המחבר: יפה מלול

הנשמה ממשיכה לשוטט בין הזיכרונות מההצגה

צפיפות והמולה שררו מול קולנוע כוכב, הקולנוע היחיד בעיירה הצהובה והמאובקת. רצפת הרחבה בכניסה לקולנוע מתמלאת באבק נעליים, וילדים נרגשים צובאים על פתח האולם החשוך; ההצגה עומדת להתחיל.
אני יושבת באולם דוממת ודרוכה, ילדה שנמשים סקרניים פזורים על אפה ושיירים של גרעינים מתפזרים על רגליה. ירכי כואבות מהגומי הלוחץ, המושחל באמרת המכנסיים הקצרים החגיגיים. הרעש של כל ילדי העיירה המצטופפים באולם אחד מגביר את דפיקות הלב… ההצגה עומדת להתחיל.
"קהל נכבד ברגע זה מתחיל סיפור המחזה"…במשפט זה פותח אריק לביא את ההצגה "עוץ לי גוץ לי" ומפזז על הבמה. אני מהופנטת מן המילים, עוקבת אחר החרוזים, הדמויות, התלבושות, המוזיקה, המשבר, התרת העלילה ושזירת הקש והזהב.
אני חוזרת הביתה אל עץ פלפלון הבכות. אבל הנשמה ממשיכה לשוטט בין הזיכרונות מההצגה. אני יודעת שעברתי אירוע מכונן. ימים רבים עוד תתנגן במוחי המנגינה, צבעי התלבושות ירצדו מול עיני, ואני אחזור ואדקלם את החרוזים של שלונסקי.

מורים ורכזים יקרים, ראיתי לנכון להביא כאן את זיכרונותי כילדה בת 11 מאופקים מן הצפייה ב"עוץ לי גוץ לי", כדי לשכנע אתכם להקדיש מקום נכבד בתוכנית סל התרבות להצגה "עוץ לי גוץ לי" (אפילו במחיר של צמצום התוכנית באותה שנה). השנה צפו בהצגה זו תלמידיי, ילדי כיתות א-ו בבי"ס ניצן מחוף אשקלון. ההצגה התקיימה באולם הקונגרסים באשקלון, והעיניים הבורקות ושפת הגוף לאחר צאת התלמידים הוכיחו שהמאמץ היה מוצדק.

לקראת ההצגה הגיעה מנחה מסל תרבות ארצי והדריכה את המורים כיצד להכין את התלמידים, ובשבועיים שקדמו להצגה קיבלו התלמידים הכנה: בכיתות הנמוכות לימדה המורה למוזיקה, תרזה מיידניק, שירים מתוך ההצגה. בכיתות הגבוהות עבדו המורים על הרובד הלשוני של ההצגה. דליה בן גל, המורה לספרות בכיתות ד', גם הפנתה את תלמידיה לאגדות נוספות של האחים גרים (מלבד האגדה על בת טוחן עליה מתבסס המחזה). בכיתות ו' הרחבנו את היריעה ליצירות נוספות של אברהם שלונסקי. ויש להזכיר כמובן את התוכנייה הצבעונית שהפיק תאטרון הקאמרי לילדים. אחרי ההצגה חזרו הילדים ועיינו בתוכניות היפות ביוזמתם. היה זה יום שיא בבית הספר.

יפה מלול הינה רכזת סל תרבות בבי"ס יסודי ניצן, חוף אשקלון

7/4/2008

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.