שם המחבר: הילה דוד

ההצגה מועדון הקופים הירוקים הועלתה בפני תלמידי כיתות י"א בראשל"צ


בשבוע שעבר צפו תלמידי שכבת י"א בגימנסיה גן נחום (מקיף ד') בראשל"צ  בהצגה "מועדון הקופים הירוקים". ההצגה התקיימה באולם "מופת" בעיר.
גיבורי "מועדון הקופים הירוקים" הם ארבעה חולי איידס השוהים יחדיו במחלקה בבית חולים. העלילה מתרחשת בתקופה שלפני המצאת "הקוקטייל" – הטיפול התרופתי הקיים כיום למחלה,  ושבזכותו התארכה מאוד תוחלת החיים של חולי האיידס. הסיטואציה מזמנת, כמובן, תחושות של ייאוש ופחד מן המוות העומד בפתח, אולם גיבורי המחזה בונים לעצמן עולם משלהם המאפשר להם לקיים שיגרת חיים סבירה ולשמור על שפיות דעתם: הם מייסדים את "מועדון הקופים הירוקים". על פי כללי המועדון אסור להתלונן, אסור לדבר על המוות ואסור לשגות באשליית שווא שתימצא תרופה למחלתם. חברי המועדון מתבדחים על מצבם, שרים ומשתדלים להעביר את הזמן באופן נעים ככל האפשר.
הדמות הראשית במחזה היא מני, הומוסקסואל המתבייש בנטיותיו המיניות,  ומתייחס בלגלוג לחבריו לחדר, שאינם מנסים להסוות את נטיותיהם. את פחדיו מן המוות הוא חולק עם מלאך המוות, שמגיע למחלקה כמעט מדי לילה כדי לפקח על "עכבר המעבדה החביב עליו". כנגד מני מתייצב סולי, נהג מונית שנדבק בנגיף בתאילנד. בניגוד ליתר החולים במחלקה הוא בוחר להעביר את הזמן שנותר לו בשקט מדכא, מה שמוביל לעימותים ולהתנגשויות עם מני.

על מה ההצגה בעצם
ההצגה מעמתת את הקהל עם סטריאוטיפים ודעות קדומות על הומוסקסואלים ועל מחלת האיידס. המחזה אינו מפריך או מגנה אותם אלא מציב אותם כנגדנו ומשאיר לנו להסיק את המסקנות. אין בו מסרים מוצהרים על איידס, הומוסקסואלים, או כנגד חוסר הזהירות שלכאורה גרם לחולים ללקות בה.
אבל מחלת האיידס אינה הנושא המרכזי במחזה, כי אם הרקע לדרמה אנושית, שבמרכזה עומדות שאלות קיומיות, כמו שאלות של זהות אישית, יחסה של החברה אל חריגים, בדידות, אהבה ומעל לכל, הפחד מפני המוות. תמונת העולם העולה ממנו היא תמונה עגומה, אקזיסטנציאליסטית: ניצוצות האור שבה שאובים מכוחותיו הפנימיים של האדם, מבחירתו כיצד להתמודד עם המצב, ולא מן התקווה לישועה חיצונית.
ההומור והצחוק הם אמצעי ההתמודדות העיקרי של הדמויות במחזה עם מחלתם. הן מבינות שזהו מוצא הכבוד היחיד העומד בפניהם: להשתדל להפיק את המירב מן ההווה. ההומור של הגיבורים כובש בקסמיו גם את הצופים: הוא מעורר בהם הזדהות  ומקל עליהם להתמודד עם הנושאים הלא קלים של ההצגה.

התלמידים גילו עניין רב בהצגה ובנושאים המורכבים שהעלתה, והזדהו עם הדמויות. רבים מהם אמרו שההצגה אפשרה להם הצצה לעולם לא מוכר, ואפשרה להם להתעמת עם סטיגמות ודעות קדומות רבות. מחנכי השכבה סיכמו: "אין ספק ששילוב אמצעי חינוך מסוג אחר, כמו הצגה טובה, תורם לחינוך מעמיק יותר של תלמידנו". 


ד"ר הילה דוד הינה מנהלת סל תרבות בראשל"צ

17/3/2008

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.