שם המחבר: לימור אפרת

לצאת עם מאגר של ידע בתחום האמנות

אני ממלאת את תפקיד רכזת סל תרבות בבית הספר היסודי "מצפור סביונים" שבמעלות במשך ארבע שנים. גם בבית ספרנו, תכנית סל תרבות מורכבת ממספר תחומי אמנות שונים, כדי לאפשר לתלמידים להיחשף למגוון האמנויות. התפיסה החינוכית שלנו אומרת, שכל בוגר של בית ספרנו יסיים את שש שנות לימודיו בביה"ס עם מאגר של ידע בתחום האמנות, לאחר שחווה מופעים ומפגשים ונחשף לתכנים שאולי בחיי היומיום לא היה מגיע אליהם בלעדינו. 

אחד התחומים שהפכו אצלנו למסורת בשלוש השנים האחרונות, הוא המפגש של התלמידים עם תחום האמנות הפלסטית באמצעות ביקורים במוזאונים לאמנות.

בכל שנה יוצאים כל תלמידי בית הספר לביקורים במוזאונים לאמנות ברחבי הארץ. הביקורים במוזאונים משולבים במערך הטיולים הבית ספרי, כך שהסל שלנו אינו חורג מהתקציב שמשרד החינוך קבע. כל שכבה מבקרת במוזאון הנמצא בדרך ליעדה, וילדינו יוצאים נשכרים. כך למשל מבקרים תלמידי כיתות ב' במוזאון הפתוח בתפן, תלמידי כיתות ג' בגלריה לאמנות שבאוניברסיטת חיפה, כיתות ד' יוצאות למוזאון לצילום בתל-חי, כיתות ה' מבקרות במוזאון בית אורי ורמי בקבוצת כינרת, וכיתות ו' מגיעות למוזאון ישראל בירושלים.

בנוסף, אנחנו מקיימים גם מפגשים עם אמנים בכיתות. תלמידים פגשו בעבר את הצלם נועם הולדנגרבר, את הצייר אורן אליאב ואת הצייר והפסל יובל שאול, והשנה נפגשו עם המאייר והסופר יוסי אבולעפיה.

הביקורים במוזאונים השונים מעשירים את עולמם של התלמידים וחושפים אותם למגוון של יצירות, חללי תצוגה ודרכי ביטוי. הם זוכים להכיר מוזאונים וגלריות, אמנות קלסית ואמנות עכשווית, ומהתגובות שלהם ניכר שהחוויה היא משמעותית עבורם ובלתי נשכחת.

2/3/2008

 


 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.