שם המחבר: לילך בן עמי

"איתמר מטייל על קירות" במגידו

השנה צפו כל ילדי הגנים במועצה האזורית מגידו בהצגה "איתמר מטייל על קירות" של תאטרון המריצה. ההצגה מבוססת על ספרו של דוד גרוסמן, שהוקרא קודם לכן בפני הילדים. ההצגה התקיימה באולם האזורי, כאשר הילדים ישובים על הבמה.
בהצגה מגוון סוגים של בובות – מריונטות ובובות כפפה. הבובנאית, שרונא שפירא, מפעילה אותן בהפעלה גלוייה.

"זוהי הצגה נעימה ואינטימית", אומרת אניטה ברקוביץ , הגננת של 'גן לילך', "ועם זאת היא צבעונית ומלאת חיים. למרות שהילדים ראו את שרונה מפעילה את הבובות, היא הצליחה להפיח בהן רוח חיים וליצור אשליית מציאות. במהלך ההצגה נשמעו שאלות ותהיות מצד הילדים: 
'איך הוא הצליח לעשות את זה?' שאלו אחד את השני כשאחת הדמויות הגיחה כבאורח פלא מתוך החלון הזעיר. במיוחד הזדהו הילדים עם דמויות בעלי החיים".  
"עיצוב הבמה" ממשיכה ברקוביץ', "ממחיש את רוח הסיפור: כשאיתמר נמצא בעולם במציאות, חדר השינה שלו הוא חלל קטן ומתוחם, אבל כשהוא נכנס לעולם החלומות הבמה הופכת עמוקה יותר ולעיניים- שלו ושל הצופים- יש יותר מרחב לטייל. עיצוב הבמה כאילו המחיש איך החלום מרחיב את האפשרויות של המציאות".

"בתום ההצגה", מספרת ברקוביץ', "התעורר בין הילדים ויכוח בשאלה האם תאטרון בובות הוא תאטרון "ממש". אחר כך הצביעו על  ההבדלים בין הסיפור המקורי לבין גרסתו בהצגה, למשל, הם הבחינו בכך שבהצגה הופיעו דמויות נוספות שהמציאה שרונה שפירא". מכאן התגלגלה השיחה למעבר בין סיפור כתוב להצגה. "כל פרט ופרט בהצגה הזו יש לו משמעות" מסכמת הגננת, "וזה מעניין ומעורר מחשבה".

לאחרונה יצא לאור בסדרת "מפתחות" הספר "שיחות עם בובה - על תאטרון בובות בן-זמננו" מאת הדס עפרת. ניתן לרכוש את הספר בכל חנויות הספרים ברחבי הארץ.

 
24/2/2008

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.