שם המחבר: דני ממלוק

שוברט בעמק יזרעאל

 קירוב תלמידים למוזיקה קלאסית הוא אתגר גדול העומד בפני בתי ספר ואנשי חינוך העוסקים בחינוך לצפייה והאזנה מושכלת באמנות. לאתגר זה נרתמו ביה"ס התיכוניים "מקיף עמקים- תבור" מזרע ו"מקיף העמק המערבי" יפעת שבעמק יזרעאל. ב- 14 בנובמבר, יאזינו כל תלמידי י- י"ב בביה"ס לקונצרט של אנסמבל סולני תל-אביב בהנחייתו

של ברק טל.

בקונצרטים לתלמידים נהוג לנגן קטעים מתוך יצירות, בדר"כ בתיווך מנחה חיצוני, שחקן הקורא טקסט חוץ מוזיקלי או רקדן. ייחודו של קונצרט זה הוא בחשיפת כלל התלמידים לסימפוניה שלמה תוך התמקדות במוזיקה עצמה. בקונצרט יציג ברק טל מוטיבים מרכזיים מתוך היצירה לפני השמעת הסימפוניה וידגים אותם על ידי קבוצות כלי הנגינה בתזמורת. 

 

כמו כל אירוע פורץ דרך, ההתחלה היתה מלווה בלבטים ובמחשבה להם היו שותפים במועצה ד"ר עמליה חרוש ואולגה אלטס, ובבתי הספר דורון סקל, עמית לביא, רפי וייסמן ושלומית שוב. לכולם היה ברור שמדובר בנסיון יחודי שהצלחתו תלויה בראש ובראשונה בהכנה נכונה של התלמידים.

התהליך התחיל בהשתלמות אותה עברו כלל המחנכים שעסקה במוזיקה קלאסית, משמעותה והדרך לקרב אליה תלמידים. הדיאלוג עם התלמידים כולל שיחות של המחנכים עם התלמידים על מוזיקה קלאסית, ושיאם הוא מפגש

עם מנצח התזמורת ברק טל, במפגש זה יוצגו נושאים מרכזיים ביצירה והכרות עם המוטיבים והמלודיות. מפגש נוסף עם לאוניד פיטרשטיין ולאה זית מהמרכז למוזיקה בבית האמנויות בעמק יזרעאל יעמיק את היכרות התלמידים עם המלחין ועם היצירה.

 

  

הסימפוניה החמישית של שוברט:
את הסימפוניה החמישית שלו הלחין פרנץ שוברט       
(1828-1797)  בשנת 1816, בהיותו בן  19 בלבד. יצירת נעורים זו הפכה ברבות השנים לאחת מהיצירות הנודעות והאהובות ביותר שלו. הנושאים המוזיקליים ביצירה שופעים ליריות קולחת, ויש במוזיקה זו רעננות וחדוות נעורים, כמו גם נושאים בעלי עומק מלאנכולי ענוג. להאזנה לחלק הראשון של הסימפוניה החמישית של שוברט בביצוע אנסמבל סולני ת"א, יש ללחוץ על הקישור המופיע למטה.
אנסמבל סולני תל-אביב 
תזמורת קאמרית בת 23 נגנים, הפועלים כסולנים וכנגני מוזיקה קאמרית בארץ ובעולם. האנסמבל מופיע במסגרת סדרות קונצרטים בתל-אביב ובחיפה, ובקונצרטים מיוחדים על במות ובפסטיבלים ברחבי הארץ. מדי שנה, בנוסף לאירוח אמנים בעלי שם בינלאומי מקפיד האנסמבל להציג את חבריו כסולנים, ולכלול גם תכניות של מוזיקה קאמרית בהיצע הקונצרטים שלו.

 כתבות נוספות בנושא זה יעלו לאתר בהמשך.

שוברט - סימפוניה מס' 5, פרק 1. בביצוע אנסמבל סולני ת"א, מנצח: ברק טל. 
18/10/2007

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.