שם המחבר: עדי ויניצה

חדרי מורים לומדים בבני שמעון

חדרי מורים לומדים הם אחת הדרכים להגביר את מעורבותם של המורים בתוכנית סל התרבות. מעורבות זו היא מפתח לקידום תוכנית סל התרבות בבית ספר בכל המובנים.  מפגש מסוג זה התקיים בתאריך 23/8/07 עם חדרי המורים של שני בתי הספר היסודיים במועצה האזורית בני שמעון: ניצני הנגב ונווה במדבר. את המפגש ארגנו זהבה פאול, רכזת סל תרבות במועצה ביחד עם רכזות סל התרבות של בתי הספר, דפנה וייסמן מניצני הנגב, ושמרית קולומבוס מנווה במדבר.

חלקו הראשון של המפגש כלל דיון בהנחיית עדי ויניצה, מנחת יישובים מטעם סל תרבות ארצי. הדיון נסב על חשיבות החינוך לצפייה באמנות איכותית, על דילמות הקשורות להרכבת התוכנית ועל דרכים לממש את הפוטנציאל הגלום בה. הדיון התמקד בתפקידם של המורים כסוכני תרבות המתווכים בין האמנות לבין התלמידים. אחד מתפקידיהם העיקריים של המורים בהקשר זה הוא לשוחח עם התלמידים על המופעים. במהלך השיחה נידונו דרכי הכנה בלווי דוגמאות מתוך מופעים שנכללו או יכללו בתוכניות סל התרבות במועצה. בין השאר נידונו שני שלבי השיח עם התלמידים: שיחה לפני הצפייה במופע במטרה לעורר בתלמידים סקרנות ועניין, ובמידת הצורך להעניק להם כלים ראשוניים לפענוח היצירה, ושיחה המתקיימת לאחר הצפייה במטרה לעבד את החווייה ולהעמיק את ההתבוננות. 

בחלקו השני של היום השתתפו המורים במפגש התאטרון "על יד בובה על יד" עם אילן סביר, יוצר מוביל בתחום תאטרון הבובות בישראל. המפגש, המיועד גם לתלמידי חטיבת הביניים והתיכון, עוסק באמנות הפעלת הבובות בתאטרון ובטלוויזיה. הוא כולל הדגמה חיה של הפעלת בובות וכן קטעי וידאו שמתעדים את העבודה מאחורי הקלעים של תכניות טלוויזיה רלוונטיות. במהלך המפגש שוחח סביר על תהליכי היצירה שלו כאמן ועל דרכים ליצירת תקשורת עם הקהל. "במהלך היצירה" אומר סביר, "אני בוחן היכן החומר ממנו עשויה הבובה 'משתף פעולה' עם הפעולה הדרמטית, והיכן יש לו רצונות משלו".

המועצה האזורית  בני שמעון מפעילה בשיתוף סל תרבות ארצי תוכניות סל תרבות עשירות, הכוללות על פי רוב ארבעה-חמישה תחומי אמנות לכל אחת מן השכבות מגן ועד י"ב.  בין המופעים בהם צפו התלמידים בשנה שחלפה יצוינו ההצגה "הארנבת והצב" (לילדי הגנים), מופעי המחול "כמויות" ו-"זצ'צ'ה" של להקת בת שבע, האופרה "סינדרלה" בהפקת האופרה הישראלית, ומגוון מפגשים עם אמנים בתחום האמנות הפלסטית והקולנוע.

30/8/2007
 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.