שם המחבר: עדי ויניצה

"נקודת מבט נוספת על סיטואציה אנושית" -מפגש קולנוע למורים בעמק חפר

במסגרת ימי ההיערכות לשנת הלימודים התקיים השבוע מפגש עם חדר המורים של תיכון "מעיין" שבעמק חפר. המפגש התקיים בהמשך למפגשים קודמים שנערכו במהלך שנת הלימודים תשס"ז. סידרת המפגשים מתמקדת בנושא שיח עם תלמידים על מופעי אמנות. במפגשים הקודמים נידונו שיחות הכנה ועיבוד עם תלמידים  סביב הצגות תאטרון. הפעם עסק המפגש בתחום הקולנוע התיעודי.

במהלך המפגש שוחחה מנחת היישובים עדי ויניצה עם המורים על סוגיות מרכזיות הקשורות בקולנוע התיעודי ועל תהליך ההתפתחות שעבר לאורך השנים. כן נידונו נקודות שחשוב להעלות בשיח עם תלמידים סביב סרטים תיעודיים.

בהמשך נפגשו המורים עם היוצר עידו הר וצפו בסרטו "מלון 9 כוכבים" (2006) - סרט שזכה לשבחים ולפרסים רבים בארץ ובעולם. לאחר הצפייה בסרט שוחח הבמאי עם המורים  על האופן בו בחר לטפל בנושאים המורכבים אותם מעלה הסרט. המורים העלו שאלות רבות לגבי תהליך היצירה והדילמות שליוו את היוצר במהלך העבודה.
 "המפגש עם המורים היה עבורי מעניין ומאתגר" אמר הר, "אני שמח כשעולות שאלות ודעות שונות לאחר הצפייה בסרטי - שאלות המאפשרות דיון ופותחות אפשרות לקריאה מחודשת לא רק של יצירות אמנות, אלא גם של כתבת חדשות או תוכנית טלוויזיה פופולרית. דיון ביקורתי מפתח מודעות ומאפשר לנו להבין את המניפולציות הנעשות עלינו. ואז גם אם התלמיד יבחר להמשיך ולצפות באותה תוכנית, לפחות יעשה זאת מעמדה מודעת וביקורתית יותר. הדיון מאפשר לעמוד גם על ההבחנה בין כתבה טלוויזיה לבין סרט תיעודי, שהוא ז'אנר שאינו מתיימר לייצג עמדה "מאוזנת" כלשהי, אלא לשקף עוד התבוננות".
 "הסרט שיצרתי", ממשיך הר, "מהווה נקודת מבט נוספת על סיטואציה אנושית. אני מרגיש ש"מלון 9 כוכבים" רלוונטי בדרך מיוחדת לבני הנוער, כיוון שהוא מתמקד בסיפורם של שני נערים פלשתינאים, בני גילם של התלמידים הישראלים שאני פוגש, העובדים באתר בנייה בעיר מודיעין. אתר הבנייה יכול להימצא כ-100 מטר מהתיכון בו לומדים התלמידים הישראליים. אחד הדברים שהעניקו משמעות לעבודתי על הסרט היה ההכרה שלמרות הגיל הזהה והמרחק הפיזי הקטן הפער בין הצעירים האלה הוא  כה גדול. בחברה שלנו אנו מקבלים כמובן מאליו את העובדה שכל אחד ואחת מאיתנו שואף לממש את הפוטנציאל שלו: הגשמה עצמית נחשבת אצלנו למטרה מרכזית בעיצוב מסלול חיינו. לעומת זאת, עבור בני הנוער שצילמתי לא קיימת אופציה אחרת מלבד לעבוד באתר הבנייה לפרנסת משפחותיהם. זוהי נקודה שחשוב לי להתעכב עליה במפגש עם תלמידים ומורים.
 
המפגשים הללו" אומר הר, "מעוררים שאלות ותהיות אצלי לא פחות מאשר אצל המורים והתלמידים. הערות ושאלות שהעלו המורים נשארו אתי, והמשיכו ללוות אותי גם לאחר המפגש".

 סל תרבות ארצי מקיים מפגשים במתכונת דומה בחדרי מורים נוספים  ברחבי הארץ.

29/8/2007

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.