שם המחבר: עדי ויניצה

הגיבור הוא המקום

 

"אחד ממאפייניו הייחודיים של הספר "דיוניסוס בסנטר" הוא שגיבורו אינו אדם או משפחה: הגיבור הוא מקום. הספר הוא מעין יצירה ביוגרפית, שגיבורה הראשי הוא המקום המוכר לכולנו בשם "דיזנגוף סנטר". הספר מתייחס לשלושה גלגולים שעבר המקום לאורך מאה השנים האחרונות…" (מתוך אודות "דיוניסוס בסנטר", הוצאת סל תרבות ארצי)
השורות שלעיל לקוחות מחומר הכנה לקראת המפגש "דיוניסוס בסנטר" המשלב בין תחום הספרות ותחום התאטרון.  במרכז המפגש שיחה עם חוקרת התרבות תמר ברגר, כותבת הספר הנ"ל. לצידה מופיעים שני שחקנים - עדי מאירוביץ' ודורי אנגל – המגישים קטעים מתוך ההצגה "דיוניסוס בסנטר" שהועלתה בשנת 2004, בביצוע תלמידי מגמת המשחק בחוג לתאטרון של אוניברסיטת ת"א, בבימויה של רות קנר.
ב-1/5/07 התקיים המפגש בתיכון המקיף באופקים, כחלק מהשתלמות שנתית שמקיים סל תרבות ארצי למורי היישוב.
המפגש, הכולל גם דיאלוג עם הקהל, מציג את דיזנגוף סנטר כמעין "תל ארכיאולוגי"; הוא מבקש להפנות את תשומת לבנו לרבדים נסתרים מן העין החבויים במקום: רבדים היסטוריים, פוליטיים, חברתיים, כלכליים ואידאולוגיים, הבאים לידי ביטוי גם בסיפורים אנושיים, קטנים כגדולים. כחוקרת תרבות, מבקשת תמר ברגר לבצע "חפירת עומק" במקום המוכר לכאורה, לחשוף את הרבדים הנסתרים, וכך לאתגר את תפיסתנו לגבי היומיומי, הידוע לכאורה והמובן-מאליו.
"המפגש היה מהנה ומעניין", סיכמה רחל אוחנה, מנהלת התיכון, "והציע נקודת מבט בלתי שגרתית על מה שאנו רגילים לראות פשוט כמקום גיאוגרפי. הוא כלל הבטים אישיים, חברתיים והיסטוריים, והעניק הסתכלות כוללת, בין תחומית".

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.