שם המחבר: עדי ויניצה וענבל המאירי

עולם של קסם: האופרה "סינדרלה" ממשיכה לנדוד ברחבי הארץ

ימים חגיגיים עוברים על היישובים הזוכים לארח את האופרה "סינדרלה". האופרה בגרסתה הנוכחית מותאמת לילדים, מבוצעת בעברית, ומזה כחודשיים נודדת ברחבי הארץ. תלמידים, מורים וראשי ערים מוקסמים מהאופרה עצמה ומהמפגש של התלמידים איתה. "אין ספק שזאת חוויה מכוננת," אמר שלמה לחיאני ראש העיר בת ים, בעצמו חובב אופרה, שהגיע לצפות ב"סינדרלה" יחד עם תלמידי כיתות ג' ו-ד' בהיכל התרבות בעירו. "התלמידים עמדו והריעו בבראבו ואף מחאו כף זמן רב, חלקם מחו על כך שזה נגמר," מספרת שרה אריש, רכזת סל תרבות לוד, שייעדה את האופרה לתלמידי כיתות ג', יהודים וערבים.

ההחלטה להביא את האופרה לתלמידי בתי הספר היסודיים לא הייתה פשוטה. האופרה מפגישה את הדור הצעיר עם עולם שלם שהם לא נחשפו אליו קודם לכן. "לומר את האמת, אני עצמי התלבטתי אם האופרה תתקבל היטב על ידי התלמידים, אבל לאחר הצפייה עם התלמידים אני יכולה לומר שזה עבר טוב מאוד," אומרת שוש סלע, רכזת ביה"ס היסודי אשלים באופקים, שתלמידי כיתות ה' ו-ו' מבית ספרה צפו באופרה יחד עם תלמידי אופקים מביה"ס הגבעה, בן-גוריון ואביר יעקב, בהיכל התרבות באופקים. "זו הפעם הראשונה במשך עשרים שנות עבודתי שיצאתי לאופרה יחד עם תלמידים," אומרת אביבה אשכנזי, מחנכת כיתה ג' מבי"ס יצחק שדה בבת ים. "פעילות מבורכת זו, אני מקווה שתחזור כל שנה ושנה."
 
לקראת הצפייה באופרה הגיעו מנהלים, רכזים, מחנכים ומורים למוזיקה, למפגש הכנה עם מנחי סל תרבות ארצי. במפגש דובר בין היתר על ייחודו של האירוע, כיצד להעביר לילדים את תחושת החגיגיות ואיך לתת להם כלים להנאה רגשית ואינטלקטואלית. במפגש חולקו חומרי הכנה – על האופרה עצמה, על גלגוליו של סיפור "סינדרלה", על המלחין רוסיני, דיסק המכיל קטעים מתוך האופרה, בעברית ובאיטלקית, ותכנייה חגיגית לכל אחד מהתלמידים. "הילדים הכירו את סיפור העלילה, הם קראו את התכנייה ושמעו את המוזיקה בכיתות," אומרת שרה אריש. "הקפדתי שכל המחנכים וכמובן כל התלמידים יעברו הכנה, בכל בתי הספר, היהודים והערבים." גם אתי משיח, רכזת סל תרבות בת ים, אומרת כי "ההכנה שנעשתה למורים והדגש על הכנת התלמידים הם המפתח להצלחת האירוע. אני זוכה לראות הרבה מופעים, וזה היה אחד המרשימים שבהם. התלמידים היו קשובים, הם ידעו לשיר חלק מהשירים. היום שבו ביקרה האופרה הישראלית בבת ים היה יום קסום."

 

תלמידי כיתות ג' מבתי הספר "הראל" בלוד מספרים על החוויה:

שירה: "היה קסום כמו באגדה. חבל שזה נגמר."
רותם: "נהניתי מהתפאורה היפה ומהזמרים. מהעלילה למדתי שלא חשוב היופי כי הנסיך התאהב בסינדרלה גם כשהייתה בבגדים בלויים."
אור: "אהבתי את הרעיון שהפכו את הסיפור שאני מכירה לאופרה."
דינה: "התפאורה הייתה מלכותית."
רביד: "התלהבתי כי ראיתי פעם ראשונה אופרה."
הילה: "אהבתי את הכבוד שנתנה סינדרלה לקבצן, את טוב ליבה."
ניב: "לשקר אין רגליים. האם החורגת שיקרה שסינדרלה מתה ובגלל זה סינדרלה הפכה להיות אהובה של הנסיך."
מיכל: "המוזיקה הייתה בהתאם לעלילה. כשהיה עצוב המוזיקה הייתה שקטה. כשהיה כעס המוזיקה הייתה רועשת."
נדב: "אהבתי את התלבושות המפוארות והמושקעות. וגם רואים שהם התאמנו הרבה."

תגובות תלמידי כיתות ג' מביה"ס "יצחק שדה" בבת ים:

טל: "ראיתי שחקנים רוקדים ושרים, ראיתי נגנים, שמעתי שירים והרגשתי טוב. התזמורת ניגנה מאוד יפה, המנצח – שמעתי אותו שר, פשוט נהניתי."
ארפז: "אהבתי את סינדרלה. היא הכי ריגשה אותי. אני תמיד אוהבת את הטובים."
שקול: "הרגשתי בהתחלה משעמם אבל אחר כך התחיל להתחמם. השירה מאוד יפה, בעיקר נהניתי כשהזמרים הרימו את קולם לצליל גבוה ויפה. הופתעתי מהשמלה היפה של סינדרלה בנשף."
גלי: "אהבתי את המנצח, שגם ניצח על התזמורת והיה עם שיער ארוך ולבן וגם שר וגם היה הקוסם אלידורו."

 

 


 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.