שם המחבר: ויויאן אלבינא

חודש של אמנות פלסטית במגזר הערבי ברמלה

לקראת שנת הלימודים תשס"ז קיבלתי החלטה להפגיש את כלל תלמידי המגזר הערבי ברמלה עם אמנים פלסטיים.

החלטתי שחודש פברואר יהיה חודש מרוכז של אמנות פלסטית. כל התלמידים מכלל השכבות, תלמידי יסודי, חטיבות ביניים וחטיבות עליונות, השתתפו עד כה במפגשים עם האומנים : עבד עאבדי , מנאר זועבי, ואניסה אשקר .

חשוב לציין שמרבית התלמידים לא פגשו קודם לכן אמן פלסטי.

לצורך המפגשים עברו התלמידים הכנה מקדימה ע"י המחנכים ומורי האמנות בבתי הספר . המחנכים נתנו לתלמידים רקע על האמנים עצמם, ודיברו על האפשרות להשתתף באופן פעיל במהלך המפגש ולשאול שאלות.

למרות כל ההתלבטויות מצד בתי הספר, התקיימו המפגשים בצורה הכי טובה ומוצלחת . התלמידים הביעו המון התעניינות בנושא, שיתפו פעולה במפגשים ושאלו המון שאלות. חלק מהם אפילו ביקש את כתובת האימייל של האמנים במטרה לקבל בהמשך פרטים לגבי תערוכות שאפשר לבקר בהן.

באחד מבתי הספר התיכוניים, למשל, שאלו תלמידי שכבת י"א את האמנית מנאר זועבי שאלות כמו: "האם את עושה טיוטה ליצירות שלך לפני הגרסה הסופית שלהן", ותלמיד אחר שאל: "האם את לא נעלבת כאשר את מרגישה שהדעות והנושאים בהם את מתמקדת לא תמיד מעניינים כל אחד ?". תלמידת אותה כיתה ענתה לתלמיד , במקומה של האמנית: "אם האמנית מביעה את עצמה דרך העבודה שלה, היצירה נותנת לה את כוח להביא את דעותיה השונות. זה הכוח של האמנות".

באותו מפגש נשארו התלמידים עם האמנית מעבר לזמן השיעור, על חשבון ההפסקה, והמשיכו את הדיון.

אין ספק, תגובות כאלה מעודדות המשך עבודה פוריה יותר , ומביאות להתקדמות רצינית יותר בתחום האמנות הפלסטית .

 

ויויאן אלבינא היא רכזת סל תרבות של המגזר הערבי ברמלה.

 

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.