שם המחבר: עדי ויניצה

"חדר מורים לומד" בנצרת

"חדר מורים לומד", תוכנית מיוחדת למורים,  נפתחה ביום חמישי האחרון (25/1) בביה"ס מוטראן בנצרת. ביה"ס מוטראן, השייך לכנסייה הנוצרית, החל לעבוד עם סל תרבות ארצי השנה. השנה כלל ביה"ס בתוכניתו, בין השאר, ביקור במוזיאון תל אביב לאמנות, האזנה לקונצרט של התזמורת הפילהרמונית הישראלית, וכן צפייה במופע "ג'יזל" של הבלט הישראלי.

כניסת סל תרבות ארצי לעיר נצרת, הגדולה בערים הערביות בישראל, התקיימה בתהליך הדרגתי ומובנה: בשלב הראשון התקיים קורס שנתי למנהלי בתי הספר התיכוניים בעיר. בעקבות קורס זה הצטרפו לתכנית עשרה בתי ספר תיכוניים וחטיבות ביניים. בשנה"ל הנוכחית התממש שלב נוסף בתהליך זה – שבעה בתי ספר נוספים הצטרפו לתכנית, ביניהם בתי"ס תיכוניים וחט"ב. כעת חלה תוכנית סל תרבות על כלל תלמידי התיכונים וחטיבות הביניים בעיר, וכן על חלק מילדי בתיה"ס היסודיים והגנים (סה"כ - 13,330 תלמידים). השתלמות המורים המיוחדת של בי"ס מוטראן מציינת את השלב הבא בהפעלת התוכנית בעיר.

ביום חמישי פגשו המורים את ד"ר שלומית אורן, החוקרת את תרומת עולם האמנות להתפתחות הילד. אורן שוחחה עם המורים על המשותף בין אופן ההתבוננות של המדע לבין זה של האמנות: ההפשטה, הניתוח, החשיבה, הסקרנות והדמיון. לצד זאת שוחחה אורן על מאפיינים ייחודיים של תחום האמנות: לשון מטפורית, ביטוי אישי ואפקט המאפשר לקהל  להתנסות ברגשות ובסיטואציות ב"תנאי מעבדה", להבדיל מן ההתנסות הממשית בחיים עצמם. "חינוך ילדים לצפייה באמנות " אמרה אורן, " הוא שליחות שאיננה זכות, אלא חובה".
 
המפגש עם אורן הוא הראשון מתוך סדרה של חמישה מפגשים, העתידים להתקיים השנה בחדר המורים של ביה"ס. אורן חתמה את המפגש בציטטה מדבריו של פול היואיט, פיזיקאי יליד גרמניה, בן זמננו: "ידיעה של המדעים ושל האמנות כאחת מסוגלת ליצור שלמות, המשפיעה על האופן שבו אנו רואים את העולם, ועל ההחלטות שאנו מקבלים לגביו ולגבי עצמנו".
 

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.