שם המחבר: תמי קסל

סינדרלה בעפולה: אופרה אחרת

בראשית ימיה של עפולה בשנות העשרים של המאה הקודמת, מכרו המוסדות המיישבים חלקות אדמה בעמק ליהודים שוחרי ציון מן הגולה. כדי לקדם את המכירות, הציעו למעוניינים לרכוש שטחים ליד מה שעתיד היה להיות האופרה של עפולה. ואכן רבים נענו להצעה המפתה. עפולה היתה אחד היישובים  הציוניים הראשונים (אם לא הראשונה שבהם) שתוכננו מלכתחילה כעיר. המהנדס ריכרד קאופמן הגיש תוכנית אדריכלית מגובשת לבנייתה כעיר אירופית; התכנית כללה תחנת רכבת במרכז העיר, שבצמוד לה כיכר מרכזית ובהמשך - שדרה מרכזית - ה"בולבאר" (השדרה אכן נבנתה, ומשתרעת עד היום לאורך  מרכז העיר, על חוטרי הדקלים שלה, שהובאו מעירק על ידי בנות חוות כינרת – סיפור בפני עצמו).
אבל עם השנים היתה סיסמת הפירסום "אדמה ליד האופרה" למשל ולשנינה. עפולה נחשבה למעין כתריאליבסקה ישראלית מגוחכת: לא עיר ולא אופרה, ואף חמור מזה: "החור שבקצה כביש הסרגל". כיצד מתנערים מתדמית שכזו? עובדים קשה מאוד: משפרים את חזות העיר, מפזרים בה כיכרות, גנים ופארקים, בונים בניינים מפוארים, מטפחים את מערכת החינוך, ובעיקר – מספקים חיי תרבות עשירים ומגוונים.
על רקע זה היתה משמעות מיוחדת לביקורה של האופרה הישראלית בעפולה בדצמבר השנה עם האופרה הנודדת סינדרלה. בניגוד למה שניתן אולי לחשוש לגבי אופרה היוצאת לפריפריה, זוהי הפקה מושקעת בכל בפרטיה, החל מהעיבוד המוזיקלי והניצוח של דוד זבה על התזמורת הקאמרית הישראלית, וכלה בבימוי ובעיצוב של רקפת לוי. ומי שנכח מאחורי הקלעים ראה גם את חדרי ההלבשה הניידים שנוספו על חדרי ההלבשה הרבים שלנו, ואת איכות ציוד השמע והתאורה, והתמלא רחשי כבוד נוכח גודל ההשקעה.
קהל היעד של האופרה- ילדי כיתות ה'-ו' בעירנו, זכו גם למפגשי הכנה עם זמרי האופרה: מפגשים שהם בגדר הצצה לעולם חדש ובלתי מוכר עבורם. שהרי האופרה היא אם כל האמנויות: הכל כלול בה – נגינה ,שירה,  סיפור, משחק, תנועה, תפאורה ותלבושות – עולם ססגוני ומלא יופי.
עפולה היא באמת כבר אופרה אחרת, וביקורה של "סינדרלה" מבשר עבורנו ביקורים של נסיכים ופיות וממלכות קסומות רבות אחרות.   

תמי קסל הינה רכזת סל תרבות ומנהלת היכל התרבות העירוני בעפולה.
 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.