שם המחבר: עדי ויניצה

תלמידי ביה"ס "וילקומיץ'" בראש פינה צפו בהצגה "מוף ומוריס"

מוף הוא כלבו הנבון של מוריס, פסיכולוג ילדים. יום אחד מראה מוריס למוף תצלום ישן, ובו חמישה גורים, הלוא הם אחיו של מוף. הכלבלב הנסער מבקש להכיר את אחיו, וביחד עם מוריס הוא יוצא למסע בעקבות שורשיו.
ההצגה "מוף ומוריס", מאת יענקל'ה יעקובסון ובבימויו, זכתה בפסטיבל חיפה להצגות ילדים 2003 בפרס ההצגה הטובה ביותר, בפרס המחזאי והשחקנים, ובציון לשבח בקטגוריית התפאורה והתאורה.
ב-29 בדצמבר צפו בהצגה תלמידי ביה"ס היסודי "וילקומיץ'" בראש פינה. אפרת אפיק בן-נון, רכזת סל התרבות של ביה"ס, חילקה למחנכי הכיתות את החוברת שהוציא סל תרבות ארצי אודות ההצגה, והפנתה את תשומת ליבם למספר היבטים של ההצגה, שעליהם ניתן לשוחח עם התלמידים לקראת הצפייה ואחריה: בין השאר הצביעה בן-נון על שאלות הזהות והשייכות העולות מן החיפוש של מוף אחר אחיו. כמו כן התייחסה למפגש בין עולם המציאות ועולם הדמיון בהצגה, ולמשמעויות המטפוריות שלה: מה מייצגת דמותו של הזאב בירח, ועוד.
"ההצגה היתה נהדרת והשחקנים פשוט נפלאים." מספרת בן נון לאחר הצפייה בהצגה. "זאת יופי של הצגה, ושמחתי שהבאנו אותה לביה"ס. הרגשתי שההכנה היתה חשובה, ותרמה רבות לי ולצוות. רבים באו להודות לי לאחר ההצגה – תלמידים ומורים גם יחד". לאחר ההצגה ביקשו ילדי כיתה ו' להיפגש עם השחקנים, ושאלו אותם שאלות רבות. "כל תלמידי ביה"ס נהנו מההצגה עד מאד, והתנהגו למופת. למרות שתקציב ביה"ס שלנו אינו גדול, זה אינו חייב  בהכרח לפגוע ברמת סל התרבות: ניתן לקחת הצגות כאלו, שאינן יקרות, ולהפיק את המירב מן התוכנית".
 


 

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.