שם המחבר: ענבל המאירי

"היא הוציאה ממני דברים שלא ידעתי שקיימים בי" - תלמידים מתיכון "רמלה-לוד" נפגשו עם האמנית טל אמיתי

טל אמיתי, בוגרת המדרשה לאמנות ואוניברסיטת תל אביב, נפגשה עם תלמידי כיתות י' ו-י"א מתיכון רמלה – לוד. היא הציגה בפניהם את עבודתה "אושר (זמני)" – מיצב העוסק בטקס החתונה והמורכב מאובייקטים המייצגים טקס זה. העוגן המטפורי ליצירתה הוא אסון ורסאי – כשבמהלך שמחת חתונה קרסה רחבת הריקודים של אולם השמחות ורסאי שבירושלים (2001), מה שהביא למותם של עשרות אנשים ולפציעתם של מאות. טל אמיתי שוחחה עם התלמידים על הקשר בין אמנות ואקטואליה, כיצד אובייקטים יומיומיים הופכים לאובייקטים אמנותיים, מה בין אסתטיקת אולם השמחות לבניית המיצב הפיסולי, ועוד.
מירי וולף, רכזת אמנות מבית הספר, הביאה מתגובות התלמידים. להלן חלק מהתגובות כפי שפורסמו בכל המקומונים של העיר לוד: 

  • "ההרצאה הייתה מרגשת עד דמעות. האמנית נתנה רושם של מישהי מסקרנת עם סיפור חיים מעניין וחי. אהבנו והתרגשנו מאוד." שני, דינה ומורן, כיתה י"א.

  • "ההרצאה הייתה מדהימה ומעניינת. מי ייתן וירבו הרצאות כאלה." גל, כיתה י"א.

  • "ההרצאה הייתה מעניינת מאוד. נושא ההרצאה במיוחד נגע ללב, כי זה משהו מחיי היומיום של כולנו. השילוב של האסון ב'ורסאי' עם הממד האישי היה מרתק. היצירות היו יפות מאוד והותירו בי טעם טוב." מור, כיתה י"א.

  • "היה מעניין מאוד. ההרצאה העניקה לי רעיונות לעבודת הגמר שתבוא עלינו לטובה. נהניתי מאוד ומקווה מאוד שיהיו עוד הרצאות כאלה." מירי, כיתה י"א.

  • "ההרצאה הייתה מעניינת, מרתקת. הרעיון של התערוכה הוא מאוד מקורי ומאוד קישר אותי רגשית לחיי היומיום. ההרצאה נתנה לי השראה להמשך וגרמה לי להבין שבעצם, כל דבר בחיים, אם הוא טוב או רע, ניתן לבטא אותו באמצעות יצירת אמנות. יישר כוח!" ענת, כיתה י"א.

  • "נהניתי מאוד בהרצאה. היא עזרה לי להבין את המשמעות של התחלה חדשה, שניתן להשיג על ידי סגירת מעגל של משהו שנגמר: הגירושין של האמנית הביאו אותה ליצור תערוכה הנושאת סמלים של חתונה: טבעת, כוסות, יין, בובות של חתן וכלה… וממנה היא יצאה לעולם הפנימי שלה. היה מעניין וכייפי." בת אל, כיתה י"א.

  • "האמנית גרמה לי להתעניין עוד יותר באמנות ובמיצבים. היו לה רעיונות מקוריים מאוד. שמחתי לפגוש אותה וללמוד ממנה." רחלי, כיתה י"א.

  • "ההרצאה הייתה מאוד מעניינת והוציאה ממני דברים שלא ידעתי שקיימים בי – יכולת חשיבה וצורת ראייה חדשה. אני חושבת שהיא נתנה לי נקודת חשיבה חדשה לגבי תחום האמנות ויותר מכול – ההרצאה הייתה מאוד מעניינת." ירדן, כיתה י'. 

  • "היה מאוד מאוד מרגש. זה פשוט נגע ללבי איך אישה קטנה שיכולה להיות כל אחד מאיתנו עושה מהאסון כזה דבר יפה." מאור, כיתה י'.

  •  "ההרצאה הייתה מדהימה, הרעיון והסיבה ליצירה נגעו ללבי. ראו שהשתמשה ברגש אמיתי, כמו אמנית אמיתית…" גינת, כיתה י'.

 בתגובה לכתבה אמרה טל אמיתי:

"נהניתי מאוד לקרוא את הכתבה באתר. זה מאד משמח ומחזק, ונותן כוח להמשיך ולטעת בנוער את הזרע הראשוני של אהבת אמנות."

בתמונה: האמנית טל אמיתי במפגש עם התלמידים:

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.