שם המחבר: ענבל המאירי ועדי ויניצה

"אם הבאתם לנו הצגה כזאת, סימן שהתבגרתם" - ההצגה "המדריך לחיים הטובים", בתיכון עמל אופקים.

ביום רביעי (29 בנובמבר) סערו הרוחות באופקים. זה קרה כמעט בבת אחת, מהדקות הראשונות, מהסצנה הראשונה - ההצגה הזאת תפסה את התלמידים חזק מאוד. היו שם צחוק והתרגשות ומתח, ומציתים שנדלקו עם השיר והגיטרה, ובהפסקה התלמידים הריצו חיקויים של אחת הדמויות (השיננית), ואפילו התעניינו בשיתוף הפעולה שבין הבימה לתאטרון באר שבע שהוליד את היצירה, ובסוף ההצגה -  אף אחד לא קם מהכיסא.
לא פשוטה ההצגה, החומרים שלה הם המציאות שלנו, של הכיבוש והפחד מפני פיגועים, של דור שלם שנולד לתוך מציאות של מתח ולתחושה שחייו נשלטים על ידי כוחות חזקים ממנו. ההצגה הזאת היא גם פרודיה על תרבות הצריכה, על עולמות חומרניים ומנוכרים, על התמכרויות להנאות הרגע ועל אובדן האינטימיות, והיא עושה את זה בלשון חריפה, בוטה - חלק מהסצינות לא פשוטות, אפילו קשות.
אחרי שכולם יצאו מהאולם, המשיכו התלמידים לעמוד בחוץ ולדבר. קבוצות של תלמידים שרצו לדבר  - על מה שראו, על מה שהרגישו, על מה שהטריד, על מה שנראה להם כמו המציאות או ההקצנה האמנותית שלה. "עד עכשיו אני רועדת", אמרה אחת התלמידות לרחל אוחנה, מנהלת בית הספר, "תודה! אם הבאתם לנו הצגה כזאת, סימן שהתבגרתם", אמר תלמיד אחר, ועוד תלמיד הוסיף, "לא נרדמתי, זה כבר אומר הכול, לא?"
גם בחדר המורים המשיכו הדיונים על אודות ההצגה, ובשיעור אנגלית ביום שלמחרת ביקשו כל התלמידים לכתוב 'יומן קריאה' על ההצגה.
קדמה להצגה הכנה שהעבירו עדי ויניצה (המנחה היישובית) ומילאת ביברמן (עורכת הפרסומים) מסל תרבות ארצי. בהכנה השתתפו כל מחנכי החטיבה העליונה, שקיבלו בין היתר את החוברת "המדריך לחיים הטובים" מסדרת אודות מופע.
בחירת הצגה זו לתלמידים היא יוזמה משותפת של עליזה דנינו, הרכזת היישובית, רחל אוחנה, מנהלת בית הספר, ומרים זגורי, רכזת בית הספר.

תגובת המנהלת - רחל אוחנה:

"הרבה דיונים התקיימו בביה"ס בעקבות הצפייה בהצגה, הן בחצר התלמידים והן בחדר המורים. אני חושבת שמעולם לא היה דיאלוג כזה בו התלמיד מסביר למורה מה הוא הבין מההצגה ומה המורה לא הבין. קיימנו ישיבת מורים בנושא, במהלכה הועלתה גם השאלה של חשיבות ההכנה. נראה לי, שעכשיו יותר מתמיד ברור הצורך המשמעותי בהכנה לקראת צפייה במופעי אמנות. מה שאנחנו הרווחנו - הוא שגם המורים המקצועיים רוצים להצטרף כעת להכנה....
בית הספר געש ורעש - ואני מרוצה...."
 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.