שם המחבר: ענבל המאירי

"היה צחוקים שחבל על הזמן"

תלמידים, מורים ורכזי תרבות מחטיבת הביניים הערבית נווה ירק שבלוד עדיין נזכרים בצחוק הגדול של יום ראשון (26 בנובמבר), כשתלמידי כיתות ח' צפו לראשונה בחייהם בקטעים מתוך סרטיו הקלאסיים של ענק הקולנוע - צ'רלי צ'פלין.
סיגל ורדי, מרצה לקולנוע, הראתה לתלמידים קטעים מתוך "זמנים מודרניים", "הנער", "הבהלה לזהב", "חיי כלב" ו"אורות הכרך", וסיפרה על ילדותו של צ'פלין ועל העשייה הטוטלית שלו בתחום הקולנוע – על היותו הבמאי, תסריטאי, עורך, מפיק ומוזיקאי של סרטיו החל מהסרט "הנער". לכל אחד מהקטעים קדמו דברי הסבר, שחלקם תורגמו לערבית על ידי רכזת בית הספר או על ידי התלמידים עצמם. 
רבאב עקפה, רכזת סל תרבות של בית הספר, מספרת כי מבחינתה מפגש זה היה הזדמנות להראות לתלמידים דברים שכבר לא מראים ושחשוב להכיר. לפני המפגש היא הוציאה חומר בערבית מהאינטרנט על חייו ופועלו של צ'רלי צ'פלין, וחילקה לתלמידים. "אחרי המפגש תלמידים ניגשו אלי ושאלו למה לא מביאים להם יותר סרטים," מספרת רבאב. "באו לדבר איתי תלמידים מכיתות ז' ו-ט' ושאלו למה רק כיתות ח' קיבלו את המפגש, שגם הם רוצים." סיגל ורדי מוסיפה כי בסוף המפגש היו תלמידים שביקשו עותקים של הסרטים. "הם נורא רצו לראות שוב את הקטעים. אני חושבת שהשילוב הזה שבין צחוק ודמע שמתקיים בסרטיו הוא זה שמעורר התרגשות והזדהות."

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.