שם המחבר: ענבל המאירי

ילדי בית אריה צפו ב"שלמה המלך ושלמי הסנדלר"

200 תלמידי כיתות ז', ח' ו-ט' מבית אריה, צפו בהצגה "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" בתאטרון הבימה, ביום ראשון 12 בנובמבר. מלי ויזל, רכזת סל תרבות של בית הספר, מספרת על הצפייה, ההכנה ושיקולים אחרים.

 האם ובמה שונה המקרה של "שלמה המלך" מהצגות אחרות שצפיתם בהן?

"התלמידים נחשפים בדרך כלל להצגות בתוך ביה"ס, אבל הפעם החלטנו לקחת אותם לתאטרון לאומי, מכובד, לחשיפה אמיתית בתוך אולם תאטרון אמיתי. להצגה יצאו כל המחנכות, כמה מורים מקצועיים ובנוסף הצטרפו גם מספר הורים. זאת הייתה חגיגה אמיתית. התלמידים ישבו מרותקים. הצגה כזו זה לא משהו שחווים כל יום וגם לא פעם בשנה. התלמידים נהנו מאוד מההצגה, מהמוזיקה, מהתנועה, מהתפאורה."

 

 איך הכנתם את התלמידים לקראת ההצגה? 

 "חשוב לעבוד עם התלמידים על השפה ולא רק על התוכן של ההצגה. צריך הרבה הכנה, להשמיע להם את השירים, לספר להם את הסיפור, למרות שההצגה מותאמת לרוח הצעירה של הנוער. חשוב גם לדבר עם התלמידים אחרי הצפייה. אצלנו המנהלת, יום אחרי ההצגה, לימדה את התלמידים את שיר השיכור והפיכח, ובאמצעותו דיברה איתם על השפה, על התקופה ועל הדמויות."

ומבחינה תקציבית?

"ההצגה הזאת גמרה כמעט את כל התקציב של סל תרבות של השכבות האלה אבל זה שווה את זה."

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.