שם המחבר: לילך בן-עמי

תלמידים קוראים שירה

במסגרת פרויקט שירה המתקיים בתיכון הדרים שבהוד השרון, נפגשו בתאריך 24 באוקטובר המשוררים ישראל בר כוכב ואליעז כהן עם תלמידי כיתות י"א. כל משורר נפגש עם כיתה אחרת במקביל. כהכנה למפגש, קראו התלמידים משיריהם של המשוררים והכינו שאלות.

אליעז כהן- משורר, ממקימי כתב העת "משיב הרוח".
"משיב הרוח" (נוסד ב 1994) - כתב עת לשירה יהודית ישראלית, שהוקם כדי למלא את החלל בתחום התרבותי והאמנותי בציבור דתי לאומי. בכתב העת, מתפרסמות גם יצירות של משוררים שאינם דתיים.

במהלך המפגש הקריא המשורר שניים משיריו. אחד מהם העונה על השם "מקץ" נלקח מקובץ השירים שלו שנכתב בהשראת כל אחת מפרשות השבוע. "מקץ" נכתב בהשראת הפרשה המתארת את המפגש בין יוסף לאחיו בנימין : "שם, בינות גבוהים אף חסונים, אותו ראיתי…"
התלמידים והמשורר דיברו על המשמעויות השונות של השיר. כמו כן עלה במפגש נושא ההתמודדות עם החשיפה בכתיבת שירים. המשורר הזמין את התלמידים, בתום המפגש לשלוח לו שאלות ומחשבות נוספות לדוא"ל שלו.

ישראל בר כוכב- משורר ופסיכולג, מלמד חלום ודמיון באמנויות, כתיבה יוצרת ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, במכללת סמינר הקיבוצים ובבית אריאלה, חתן פרס ראש הממשלה 1996.

במהלך המפגש דיבר המשורר עם התלמידים על השירה ומקומה בתרבות ובחיי היומיום, תוך מתן דוגמאות משיריו שלו ("אטלנטיס"-על שכונת רמת ישראל, שם גדל) ומשירים של משוררים משמעותיים בתרבות המערבית והעברית (קוואפיס, אודן, פנחס שדה ועוד).

המשורר הזמין כל אחד מהתלמידים להתבונן פנימה ולחשוב מהי שירה עבורו. התלמידים נענו לאתגר והעלו דימויים שונים כגון: השירה בשבילי היא:  כמו ספר עתיק, מלה בערבית, פסל מעוות, אדם ביער ועוד. תרגיל זה, נועד להראות הקשר בין שפת הדימויים לשפת השירה.

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.