שם המחבר: ענבל המאירי

הקמצן: הכנה לקראת הכנה

השאיפה לחשוף תלמידים ליצירות מן הקאנון הקלאסי המערבי הביאה את אידית סידון, רכזת סל תרבות של חטיבת הביניים נחשון, לבחור בהצגה "הקמצן" של תאטרון החאן עבור תלמידי כיתות ט' בבית ספרה. הכנת התלמידים לקראת הצפייה בהצגה תכלול הן את לימוד המחזה בשיעורי הספרות והן דיון בהפקה הייחודית של תאטרון החאן. במסגרת דיון זה יביאו המורות בפני התלמידים סרטי וידאו המתעדים הפקות נוספות של מחזהו המפורסם של מולייר מן המאה ה-17 ויערכו השוואה ביניהם. 
כל צוות מורות הספרות של בית הספר הגיעו לתאטרון החאן על מנת לצפות בהצגה. עבור חלקן הייתה זו הפעם הראשונה שבה ביקרו בתאטרון עצמו. "נהנינו מאוד מההצגה, ואין לנו ספק שהיא תדבר גם לתלמידים - היא מצחיקה ויש לה קצב טוב ודיאלוגים שנונים. היה חשוב שכולנו נצפה בה כדי שנדע איך להיערך ולהכין את התלמידים בצורה הטובה ביותר. הכי היינו רוצות להביא את התלמידים לכאן, התאטרון עצמו מקסים וחשוב לנו שתלמידים יכירו אותו." סיכמו המורות את הערב.
אין ספק שהביקור בתאטרון החאן הוא חוויה בפני עצמה. תאטרון החאן שוכן במבנה מהמאה ה-19, על חורבותיו של פונדק דרכים מן התקופה הצלבנית. באותן תקופות היו עוברי האורח בדרכם לירושלים וממנה לנים בחאן לאחר ששערי העיר ננעלו למשך הלילה. עד מלחמת ששת הימים שימש המקום כמרתף בירה וכנגרייה. מאז אביב 1968 משמש המקום כמרכז של עשייה תאטרונית ותרבותית.

לקריאת חומרי עזר אודות ההצגה לחץ כאן
 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.