שרון גלזברג

 

שרון גלזברג היא אמנית ווידאו, פיסול ומיצב. בעלת תואר ראשון מהמכון לאמנות בסאן פראנסיסקו ותואר שני מאוניברסיטת חיפה. גלזברג הציגה תערוכות יחיד וקבוצתיות בגלריות ומוזיאונים בארץ ובעולם.

שרון חזרה לארץ במטרה ליצור בחומרים ובמרחב הארץ ישראלי.

עבודותיה של שרון עוסקות ביחס בין האדם לאדמה. עבודותיה הם תוצר של מחקר על מקום וסביבה, ופעולות שאותם היא מבצעת ומתעדת באותם המקומות.

מטרת השיעור היא לייצר אצל התלמידים חיבור בין אמנות לבין מודעות סביבתית.

מהלך שיעור: 50 דקות. השיעור מתאים לכל הגילאים.

בחלק הראשון של השיעור אסביר על חומרי הגלם שבהם אני מתעניינת ואסביר מהי פעולה במרחב הציבורי. אתן דוגמאות מעבודותיי על שימוש בחומרים מקומיים- שאריות של פעולות אנושיות, שמקורם בסביבה בה אני מתגוררת ועובדת. חומרים כגון אדמה, אספלט, בטון.

 

היבריד 1, 2007, 200*200 ס"מ, הדפסת למבדה (שמורת הטבע של חולות תל ברוך)

אספר ואדגים מדוע חומרים אלו בלטו לי מאוד כחומרים דומיננטים בישראל כאשר חזרתי לארץ לאחר שהות ממושכת בארה"ב. תשומת ליבי הוסבה לא רק לחומרים, אלה גם לתופעות כגון חומרי בניין שנזרקים לשמורות טבע, שאריות של התעשיה החקלאית, שאריות גינון ומזון.

סימני צמיגים, 2013, הדפסות למבדה. (יער חדרה)

 

ננהל שיחה עם התלמידים על שאריות. נעלה שאלות כגון : מהיא שארית, מתי וכיצד נוצרת שארית, מה השאריות מספרות לנו על בני האדם שהשאירו אותם והאם בכוחנו להפוך שאריות לאמנות.

בחלק השני של השיעור אספר על תהליכי עבודתי. קיימים שני תהליכי עבודה עיקריים: הראשון הוא יציאה ושיטוט בשמורות טבע ותיעוד הפעולות שאני עושה עם השאריות האנושיות בהם אני נתקלת. (אראה דוגמאות של צילומים). השני הוא איסוף של חומרים אורגנים והכנסתם אל תוך המוזיאון. (אראה תיעוד של התערוכה "אי" במוזיאון בת ים)

נסיים את השיעור בדיון עם התלמידים על שאריות שעליהם הם יכולים לחשוב מחדש בסביבתם הקרובה והאופנים בהם הם יכולים להשתמש בשאריות אלו ליצירה.

אי, מוזיאון בת ים, מבט על מיצב, 2010

ירח שחור, 2004, 50*70 ס"מ, הדפסת למבדה. (ים המלח)

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.