שם המחבר: רונית חכם

הגילוי המרעיש על סיפור ההישרדות של סבא ליאון

אינספור ספרים (גם לילדים) נכתבו על השואה – האירוע ההיסטורי הטראומטי נוכח בחיינו והוא צף ועולה שוב ושוב כאילו נוצק לתוך תבניות הזיכרון והתודעה שלנו. ועדיין קיימים סיפורים אישיים, פרטיים וייחודיים הצצים ועולים אחרי שנים רבות של הסתרה ושתיקה. כזהו סיפורו של סבא של יאנה.

 

ליאון, סבהּ של המאיירת יאנה בוקלר לא סיפר לה, עד לאחרונה, שהוא שרד את המלחמה הגדולה והנוראה ההיא. הוא לא סיפר לה שהוא שרד אותה לבדו, בשדות וביערות. הוא לא סיפר לה שזוג פולנים מבוגר הסתכן ולקח אותו לביתם. יאנה הייתה נרעשת מהגילוי, מופתעת שלא ידעה. הסיפור שהיא שמעה הוא הבסיס לספר "סיפור שמתחיל בחלום" שיצרנו ביחד.

בחרנו להתמקד בכמה היבטים שעלו מתוך סיפורו של סבא ליאון: איך במשך כל תקופת המלחמה היה לו חלום – להקים תיאטרון והחלום הזה נתן לו כוח לשרוד והציווי לעזור לזולת ולא משנה מיהו ומאין הוא בא מתוך מחויבות אנושית בסיסית לתת מחסה גם כשהדבר כרוך בסיכון.

השתדלנו להציג את נקודת המבט של סבא ליאון כילד הן מבחינת סגנון הכתיבה והן מבחינת סגנון האיור. ניסינו לתאר את הילדות התמימה שלפני המלחמה, את המפגש הפתאומי עם אימת המלחמה, את הנאיביות ואת התקווה. התמקדנו ברעיון שגם בזמנים קשים ולעיתים כנגד כל הסיכויים, אפשר לשרוד כל עוד לא מאבדים תקווה. עוד נושא שהספר בא להאיר הוא את סיפורם של מצילי היהודים, חסידי אומות העולם.

נושא שלא זכה להדהוד רב בספרות הילדים בעברית. סיפור ההצלה הזה נושא מסר הומני חשוב: זוג זקנים פולני היה מוכן להסתכן כדי להציל ילד מתוך אהבת אדם ורוחב לב אנושי ולא קיבל את ההגדרות המקובלות בסביבתו מיהו אדם ומיהו איננו נחשב לאדם, מי ראוי שיהיה לו קורת גג ואוכל לאכול ומי לא. 

 

* מפגשיהן של הסופרת רונית חכם והמאיירת יאנה בוקלר מיועדים לתלמידי א'-ח'

** מאי 2018

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.