האיש הנעלם - הסיפור של וילפריד ישראל-היצע נוסף

תחום: קולנוע
תת-תחום:
משך זמן המופע: 120
סגנון: תיעודי
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: ניר יונתן
קהל יעד: ז - יב
כמות קהל מקסימלית: 150
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 14/08/2018

וילפריד ישראל, בעליה של חנות הכלבו הגדולה ביותר בברלין של שנות ה-30 ודמות צבעונית ומוכרת, היה אחד ממצילי היהודים הגדולים של תקופת השואה. בין השאר, הוא יזם את מבצע הקינדר-טרנספורט שבמסגרתו הועברו 10,000 ילדים יהודים מגרמניה לבריטניה, ללא הוריהם. אינשטיין כינה אותו "האדם האצילי ביותר שהכרתי מעודי", בובר וויצמן היו חבריו הקרובים, ולמרות זאת סיפורו כמעט ונמחק מדפי ההיסטוריה. מדוע? מה כבר היה להסתיר?

הסיפור המסתורי הופך לאישי כשהבמאי יונתן ניר יוצא לתחקיר חוצה יבשות בעקבותיו של האיש והסיבות להיעלמותו, ומגלה סיפור משפחתי שנשמר בסוד, אשר עוזר לו לפענח את התעלומה.

 

"וילפריד ישראל לא ישב מן הצד, לא נותר אדיש, אלא פעל ללא הרף, לא אחת תוך סיכון חיים, למען הצלתם של אלפי יהודים, 

מרביתם ילדים, ולעידוד העלייה לארץ ישראל" שמעון פרס 

 

״זכרו של וילפריד ישראל ייחקק לעד, כפי שגם היה רוצה שיקרה, 

בלבבותיהם ובחייהם של כה רבים שהצליח להציל ממוות." חיים וויצמן

 

"מעולם בחיי לא נתקלתי באדם כה אציל, חסר אנוכיות וחזק כמו וילפריד ישראל. 

בכנות, הוא היה יצירת אמנות מהלכת." אלברט אינשטיין

 
לצפייה בסרטון

יונתן ניר הוא מפיק ובמאי דוקומנטרי בעל שם בינלאומי, שאחראי לכמה מההפקות המורכבות והמצליחות ביותר שיצאו מישראל בעשור האחרון.

הוא החל את דרכו כצלם טבע ומסעות ב״מוסף הארץ״, ״7 ימים״, ״סופשבוע מעריב״, "Asian Geographic״ ו״מסע אחר״.

בשנת 2009, זיכתה אותו כתבה מצולמת שהביא מאיזור נידח בפפואה גינאה החדשה, בפרס ״הכתבה המצולמת הטובה של העשור״ מטעם מגזין Asian Geographic.

בעקבות פציעה שעבר במלחמת לבנון השנייה בעת שירות מילואים ביחידה מובחרת, קיבלה דרכו המקצועית תפנית בלתי צפויה, והוא החל ליצור סרטים תיעודיים העוסקים בצמיחה מתוך טראומה, בחיבור שבין האדם לבין עולם הטבע, ובמסעות פיזיים ונפשיים בחיפוש אחר תקווה וגאולה.

סרטיו ״הדולפין״, ״אח שלי גיבור״, ״לחתוך את הכאב״, ״האיש הנעלם - הסיפור של וילפריד ישראל״ ו״עמוס״, הוקרנו ושודרו בפני מיליוני צופים בכ-40 מדינות שונות וזכו בשבחי הביקורת ובפרסים רבים בפסטיבלים בינלאומיים נחשבים.

במקביל, רכש לו יונתן, שם של מרצה מבוקש ובשנים האחרונות הוא הופיע יותר מ-900 פעמים בפני קהלים מגוונים מעולמות עניין ותוכן שונים בארץ ובחו״ל.  

החל מהשתלמויות לשופטים ולמורים וסדנאות בבתי כלא, דרך הרצאות בכנסים רבי משתתפים של פסיכולוגים ועובדים סוציאליים ובפני מנהלים ועובדים בארגונים ובחברות מסחריות, וכלה בהקרנות ומפגשים עם כ-80,000 תלמידי ותלמידות תיכון בכל רחבי הארץ. 

בנוסף, נערכו הקרנות מיוחדות של סרטיו בשילוב הרצאה בבנייני האו״ם הראשיים בוינה, במוזיאון הסובלנות בלוס אנג׳לס, במוזיאון השואה של מונטריאול ובמקומות רבים נוספים בעולם. 

 

 

ההרצאה תעסוק בפרטים החדשים שהתגלו עם צילומי ועריכת הסרט, תוך קשירת סיפורו האישי של יונתן ניר, בן קיבוץ הזורע (שם נמצא היום בית וילפריד)  ובעיקר תענה על השאלה - מדוע סיפורו של מי שהציל כל כך הרבה יהודים (פי 15 מאוסקר שינדלר) נמחק מדפי ההיסטוריה?

ניתן לקשר את השיעור למספר נושאים:

זכרון השואה - ניתן לקחת את הפעילות כחלק מהמסע לפולין/ מסע ישראלי/ יום השואה - מי היה וילפריד ישראל? מה הוא עשה עבור העם היהודי? מדוע לא דיברו עליו בקיבוץ? האם התלמידים היו מתנהגים אחרת? 

שורשים - מניין באנו? האם אנחנו מכירים את הסיפור של המשפחה שלנו? 

גיבור - מי הוא גיבור? מה זה גיבור לאומי? האם גיבור יכול להחשב ככזה גם אם אף אדם לא מודע למעשיו? אילו תכונות צריכות להיות בגיבור? 

מפרט טכני מחשב (עם חיבור USB3), מקרן, מסך, רמקולים, מיקרופון
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

תיכון למדעים ואמנויות_ירושלים

לינק לצפיה

רון ארד_רחובות

לינק לצפיה

בויאר_ירושלים

לינק לצפיה
ניר יונתן
0523990622 יונתן

niryonatan@gmail.com

עמק יזרעאל, רמות מנשה 19245

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.