גוף שני (לנשים בלבד)

תחום: מחול
תת-תחום: מופע מחול
משך זמן המופע: 50
סגנון: מודרני
שם הרכב:
סיווג: להקת מחול
שם המפיק: להקת המחול פעמים- מחול שלם
קהל יעד: י - יב
כמות קהל מקסימלית: 300
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 31/12/2018

מופע המחול "גוף שני" הוא מסע על דימוי גוף, אופנה, נשיות, תקשורת והתבוננות בתוך עולם של מסכים ונראות.

היצירה מציפה תהיות על מקומו של הגוף: בין חיקוי למקוריות ועצמאות, בפער שבין דמיון למציאות, בין סטטיות לקצב הטבעי של הגוף המשתנה ובין תרבות הסלפי וההחפצה למפגש פנימי עם עצמי ועם הזולת.

היצירה מתבוננת באופן מקורי, ביקורתי ומאתגר על חוויות יומיומיות טריוויאליות של מפגש של נערה ואישה  עם גופה: עמידה מול מראה, מדידת בגד, אכילה, סיבוב קניות, מפגשים חברתיים ועוד..

המסע הנפשי-רגשי-חברתי-ערכי הזה מתורגם לשפת הגוף עצמו, למחול, בתוך מרחב עשיר ודינאמי של תלבושות, תפאורה ומוזיקה מקורית ויוצר עולם שלם מלא ברגש, הומור, אירוניה וכנות שבו אישה מחפשת שלום עם עצמה ועם גופה.כוראוגרפיה: רבקה וולקר ואלישבע רזווג

להקת פעמים

מוזיקה מקורית: לירון משולם (פלורה)

עיצוב תלבושות : אתי בן חור, רבקה וולקר ואלישבע רזווג

תפאורה: רבקה וולקר ואלישבע רזווג

עיצוב תאורה: גיא גלילי

 

היצירה "גוף שני" עוסקת בנושא דימוי הגוף ובוחנת אותו במישור האישי, הנפשי- רגשי, החברתי והערכי. היצירה חוקרת את עולם הלבוש בהיבטים שונים: הלבוש הפרקטי, הלבוש כסמל וכהשתייכות חברתית, השפעת הלבוש על האדם ועל יחסים בין אישיים, בחירה אישית ומקוריות מול חיקוי צו האופנה, חוויות המשחק שבהתלבשות עצמה וסוגיית הצניעות בלבוש.

את היצירה כולה חורז מבט דרך עיניים של אשה המודדת תפיסות נשיות וחברתיות ודרך מהלך החיים הבסיסי של אישה באשר היא.

היצירה מעלה נושאים כמו חשיפה והתבלטות מול הצנעה והסתתרות כמחקר פיזי ותנועתי וכשאלה ערכית ואנושית- רגשית. נבחנת תפיסת הנשיות המנציחה את הנערה הצעירה מול נשיות משתנה תדיר, פוריה ומתבגרת. נושא האכילה והדיאטה מקבלים התייחסות נוקבת והומוריסטית גם יחד. חוויית העמידה מול מראה ככלי טכני, כמסך, כחוויה אישית ופנימית וכשיקוף של עצמי מול תקשורת עם הזולת. 

קטע הסיום של היצירה מחפש דרכי תקשורת עוקפות לחוש הראיה בהשראת לימוד הפסוק "שמע ישראל" ובחינת חוש הראיה מול חוש השמיעה  במקורות היהודיים ובהשפעתם על הנפש. דרך עבודה עם גירויים שונים בנטרול של חוש הראיה נוצרת שפת תנועה כמעט מדיטטיבית, המחייבת קשב ונוכחות אישית וקבוצתית וכך נבנית הוויה של יחס וקשר דרך הקשבה, נשימה, אנרגיה בחלל ומגע מעבר לנראות החיצונית.

 

סגנון ומרכיבי המופע: המופע מתהווה בתוך עולם המחול המודרני והעכשווי, ומתייחס גם לבלט קלאסי וריקודים סלוניים כחלק מנושא היצירה.

ההתייחסות לתלבושות המלוות את המופע היא עשירה ונותנת מקום משמעותי כבעלות רבדים ושכבות שונים התומכות ומעמיקות את החוויה הכוללת של היצירה דרך בחירת הצבעים, העיסוק בסמלי לבוש ותהליך ההשתנות העובר על הדמויות גם דרך התלבושות. את היצירה מלווה מתלה בגדים מודולרי שמהווה תפאורה כללית ליצירה, מקשר בין בשינויים בתלבושות ובפרקים השונים ונוכח כשותף פעיל במהלך היצירה. אביזרים ואובייקטים שונים מצטרפים לתפאורה  כמו מראות, אלמנטים מעולם הציור והרישום כדימוי להתבוננות בתהליך ציור דיוקן עצמי, אלמנטים מעולם האוכל ועוד.

המוסיקה שנכתבה עבור היצירה מבטאת עולם בפני עצמו ומתהווה יד ביד עם התוכן, התנועה ושאר מרכיבי היצירה. בין השאר היא נעה בין עולם אלקטרוני, בין השראת סבב קניות בקניון, דרך התייחסות לסוגי מחול  כמו הבלט הקלאסי למשל, ומסתיימת בביצוע ווקאלי לשיר שנכתב על ידינו במהלך היצירה ובהשראת מחקר תנועתי המונע מצלילים וקולות בנטרול של חוש הראיה.

 

להקת פעמים

קבוצת מחול מקצועית נשית. קבוצת רקדניות מגוונת יוצרת מפגש של החברה הנשית בירושלים- דתיות, חילוניות וחרדיות, הוקמה ומנוהלת כחמש שנים על ידי רבקה וולקר ואלישבע רזווג, שגם יוצרות עבורה.

הלהקה יוצרת שיח אמנותי מקצועי ומעמיק המחפש תקשורת כנה של נשים אל נשים, והיצירה צומחת מתוך דיאלוג פנימי ורצון למפגש.

ללהקה רפרטואר של מספר יצירות שעלו בפסטיבלים ובפרוייקטים שונים ,היא זכתה פעמיים במענק של מפעל הפייס  ליוצרים עצמאיים בתחום המחול, ומנהלות הלהקה נבחרו לשמש כשופטות בועדת השיפוט של פרס שר החינוך במחול.

להקת פעמים מנוהלת באופן עצמאי, פועלת תחת קורת הגג של עמותת "מחול שלם" וחברה ב"פורום יעל", בית ליוצרי מחול עצמאיים בחסות עיריית ירושלים.

נקודות למחשבה ולדיון קודם\לאחר הצפיה:

 • מה אני אוהבת\לא אוהבת במראה שלי?
 • עד כמה המראה שלי משמעותי לי בחוויה היומיומית שלי?
 • לאיזה דברים אני שמה לב במראה של אנשים אחרים?
 • עד כמה היחס שלי לאחרים מושפע מהמראה או הלבוש שלהם?
 • מה חשוב לי בבגד?
 • איזה בגד בארון שלי אני אוהבת\ לא אוהבת ולמה?
 • אם אצטרך לבחור בין בגד יפה לנח, במה אבחר?
 • האם אני בוחרת באופן עצמאי את סגנון הלבוש שלי, או שהוא מוכתב על ידי האופנה?
 • אלו תחושות עולות בי כשאני מביטה במראה?
 • אלו תחושות אני רוצה שיעלו בי כשאני מביטה במראה?
 • האם הגוף שלי חשוב לי? במה זה מתבטא?
 • האם אני רואה קשר בין יופי לבין משקל?
 • עד כמה אני מודעת למה שנעים לי\ לא נעים לי בגוף?
 • אלו תחושות מעוררת בי המילה " צניעות"?
 • האם "בושה" בהקשר לגוף זה דבר חיובי או שלילי?

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
להקת המחול פעמים- מחול שלם
0507703523

zzzeldi@gmail.com

ירושלים, נטרונאי גאון 4

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.