חיים וניסים

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון: דרמה חברתית
שם הרכב:
סיווג: הצגה גדולה
שם המפיק: מדיטק חולון
קהל יעד: ד - ט
כמות קהל מקסימלית: 200
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 06/02/2024

חיים וניסים

הצגה מיוחדת על אנשים מיוחדים

חיים וניסים הם שותפים לחדר במעון נווה ירקון לבעלי צרכים מיוחדים. הם גרים שם כבר... האמת היא שהם בקושי זוכרים זמן אחר, זמן שבו הם לא היו יחד.

יום אחד האדמה רועדת – צוות המעון מציע לחיים וניסים להיות עצמאיים יותר ולעבור לגור בנפרד במסגרת חדשה בקהילה. חיים מתרגש ומשתוקק להיות כמו האנשים "הרגילים", ואילו ניסים חרד וחושש לאבד את חברו הטוב ביותר. בלילה, בחדר שלהם הם מחפשים מוצא מהמשבר - מנסים לשכנע זה את זה, רבים ומתפייסים מתכננים תכניות, חולמים חלומות ומתפללים לנס שיפתור את הכל.

הצגה מיוחדת ונוגעת ללב על צמד החברים שכבשו את לב הצופים בהצגה המצליחה "איפה הים".
חיים וניסים
חברות אחרת

מאת ובבימוי: חנוך רעים

מוסיקה: אילון פרבר

עיצוב תפאורה ותלבושות: זאב לוי

הדרכת שפה ודיבור: מרגלית גז

עוזרת במאי: עידן גילת

משתתפים: אסף דגני, דדי ויזלברג


חיים וניסים גרים באותו חדר במעון נווה ירקון כבר... האמת היא שהם בקושי זוכרים זמן אחר, זמן שבו זה לא היה ככה.
ניסים אחראי על התפקוד הפנימי של המערכת הזוגית שלהם - הוא מנקה , מסדר, מעיר בבוקר ודואג לקיום שגרה טובה ויציבה (שדואגת לו בחזרה) וחיים אחראי על משרד החוץ. הוא יוצר קשרים, מוצא להם מקום באירועים חברתיים ובכל לילה הוא שר לניסים שיר ערש והם נרדמים שלווים במיטותיהם.

ועכשיו האדמה רועדת - דיירים חדשים מגיעים למעון ובמסגרת הנסיון להניע את כולם על הרצף של שילוב בקהילה  לכיוון העצמאי יותר, מציעים לחיים ולניסים, לנסות לתקופה קצובה שותף אחר לחדר. כל אחד מהם מפרש את ההצעה באופן שונה מאוד: חיים מבין בטעות שהציוות החדש יהפוך אותו לאדם נטול מוגבלויות לחלוטין - ל"איש רגיל" - ואין דבר שהוא רוצה יותר מזה. ניסים לעומתו מפרש את השינוי כקץ החברות שלהם. עכשיו הוא ישוב להיות בודד ואבוד כפי שהיה לפני שפגש בחיים.

בלילה, בחדר שלהם הם מחפשים מוצא מהמשבר - מנסים לשכנע זה את זה, רבים ומתפייסים מתכננים תוכניות וחולמים חלומות. החדר עצמו יהיה מיוצג על ידי שתי מיטות (מתפרקות וקלות לנשיאה) והכל יקרה עליהן, מתחתיהן ומסביבן. רגעים שבהם נדמה שהכל אבוד יתחלפו בדיאלוגים מלאי חמלה ותמונות פיוטיות של פנטזיה וגם שיר אחד שישאיר את הקהל תמה האם הכל היה רק בדמיון או שבחיים באמת קורים ניסים...

בסוף ההצגה, חיים וניסים ישברו את הקיר הרביעי ויפנו לקהל (כשהם עדיין מגלמים את הדמויות). הם יבקשו להבין האם לילדים יש פתרון כיצד ממשיכים בחיים אבל שומרים על החברות. הם יפרדו מהקהל כעבור כ-10 דקות אבל הדיון יימשך...
 

חיים וניסים

הצגה מיוחדת על אנשים מיוחדים

לגילי 9 ומעלה

חיים וניסים הם שותפים לחדר במעון נווה ירקון לבעלי צרכים מיוחדים. הם גרים שם כבר... האמת היא שהם בקושי זוכרים זמן אחר, זמן שבו הם לא היו יחד.

יום אחד האדמה רועדת – צוות המעון מציע לחיים וניסים להיות עצמאיים יותר ולעבור לגור בנפרד במסגרת חדשה בקהילה. חיים מתרגש ומשתוקק להיות כמו האנשים "הרגילים", ואילו ניסים חרד וחושש לאבד את חברו הטוב ביותר. בלילה, בחדר שלהם הם מחפשים מוצא מהמשבר - מנסים לשכנע זה את זה, רבים ומתפייסים מתכננים תכניות, חולמים חלומות ומקווים לנס שיפתור את הכל.

הצגה מיוחדת ונוגעת ללב על צמד החברים שכבשו את לב הצופים בהצגה המצליחה "איפה הים".

נושאים בהצגה:

מה זה "רגיל"? חיים וניסים נערכים לחיים החדשים שמציעים להם מחוץ למעון. הם חולמים להיות "רגילים" כמו כל שאר האנשים, אבל גם שואלים את עצמם- מה זה אומר להיות "רגיל"? ואיך אפשר ללמוד להיות "רגילים"? האם ילמדו אותם, כמו בבית ספר? הם חולמים להיות עצמאיים ולעשות דברים שלא מרשים להם, כמו לנהוג במכונית, לבשל לבד או לקדוח בקיר, אבל מצד שני, כמו שניסים מציין, להיות עצמאי פירושו גם להיות לבד, ומזה הוא מאוד מפחד. כל השאלות וההתלבטויות של חיים וניסים מעוררות שאלות והתלבטויות בקרב הקהל. הרי גם האנשים ה"רגילים" וגם האנשים ה"מיוחדים" חווים את אותם רגשות, את אותם חלומות, ואת אותם פחדים. אולי בעצם אין באמת הבדל בין ה"רגילים" ל"מיוחדים"?

קבלת והכלת השונה - ההצגה חושפת את הצופים לעולם הפנימי העשיר והעמוק של חיים וניסים, חברים עם צרכים מיוחדים. פעמים רבות התווית של "בעלי צרכים מיוחדים" מצמצמת את בני האדם למגבלות או ללקויות שלהם, אבל ההצגה עושה את ההיפך. הקהל מתוודע לשתי הדמויות על כל רבדי האישיות שלהם- חיים החברותי והנועז, שאוהב לשיר ולשמח את הזולת, וניסים המופנם והרגיש שתמיד יודע איך לטפל ולעודד את חברו ולשמור עליו מצרות. דרך חווית הצפייה מבין הקהל שמאחורי "הצרכים המיוחדים" נמצא אדם שהוא עולם ומלואו, אדם שהוא הרבה מעבר לתווית השטחית שהודבקה לו. הבנה זו מאפשרת לצופים לפתח זווית ראיה אחרת ומכילה יותר כלפי בעלי הצרכים המיוחדים.

חברות - בין חיים וניסים שורר קשר מיוחד שמהווה השראה לחברות בריאה ומעצימה. כשחיים חש עצוב וחסר ביטחון, ניסים יודע איך לומר מילים טובות, וכשניסים מתוח וחרד, חיים יודע לשים את התקליט עם המוסיקה שמרגיעה את חברו. היכולת של כל אחד מהם לזהות את הצרכים של האחר ולהיות שם אחד בשביל השני ברגעי האמת, מדגישה גם עבור הצופים איך באמת ראוי להתנהל בין חברים. לצד רגעי הכיף וההנאה שהשניים חולקים, יש כמובן גם רגעים של מחלוקות והשניים יודעים גם איך להקשיב אחד לשני, להתפשר כשצריך, וגם לבקש סליחה לאחר שפגעו זה בזה. בסופו של דבר גם מדגימים השניים נאמנות יוצאת דופן, כאשר חיים מסכים להקריב את חלומות לצאת לעצמאות, כדי שיוכל להישאר לצד חברו הטוב שלא רוצה לעזוב את המעון. הבחירה הזו מראה שבסופו של דבר, החברות האמיצה עומדת בראש סדר העדיפויות של שניהם.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
מדיטק חולון
050-5339983 שירית חורש

Salt2@mhc.org.il

חולון, רח' גולדה מאיר 6

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.