גוספל ג'אז - איריס ועופר פורטוגלי

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מופע מוזיקה
משך זמן המופע: 60
סגנון: ג'אז
שם הרכב:
סיווג: הרכב כלי-קולי
שם המפיק: פורטוגלי עופר
קהל יעד: ז - יב
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל

המופע "גוספל ג'אז" משלב מוזיקת גוספל וג'אז, עם פיוטים ותפילה מהמסורת היהודית, ושירים מוכרים בביצוע ייחודי של מקהלה ווקלית צעירה, של יוצאי ביה"ס למוזיקה "רימון".
מוזיקת הגוספל היא מוזיקה אופטימית וסוחפת שיצרו האפרו-אמריקנים בארה"ב בהשפעת מוזיקה אפריקנית, והיא מבוססת על טקסטים מכתבי הקודש.
במופע יוסברו מקורות הגוספל, המהווה בגלגולה המאוחר בסיס לשירים הפופולריים כיום, ויודגש חיבורה של מוזיקת הגוספל עם הפיוטים היהודיים.

מופע מלהיב ומרגש המציג את ההרמוניה של שירת המקהלה ואת המקצבים הסוחפים של מוסיקת הגוספל, ומגיש לקהל באהבה את המסרים האוניברסליים המאפיינים ומייחדים אותה - אופטימיות, אמונה, תקווה ואהבת האדם.
בין השירים: עיבודים עכשוויים ל"אדון הסליחות", "אדון עולם" ו-"שיר למעלות" לצד "רפסודיה בוהמית" של להקת קווין, "As" של סטיבי וונדר, ועוד.

על הבמה מקהלה של 7 זמרים ו 4 נגנים.
איריס פורטוגלי – שירה ותופים; עופר פורטוגלי – פסנתר, קולות, עיבודים וניהול מוזיקלי; יניב טייכמן – גיטרה; עודד גולדשמידט – קונטרבס;
מקהלת הגוספל: ליאורה גונזלס, קרן איילנברג, חן ימין, סיגל לוי וליאור קודמן – סופרן; מיכל גיא, יעל מינץ ומאיה בירן – אלט; גיל מוזס ועמית דייטשמן / אלמוג קפח – טנור; נדב חזות / יוסי הלל – בס.

איריס ועופר פורטוגלי, בוגרי 'Berklee College Of Music' בבוסטון, מובילים יחד מעל לשני עשורים את אחד מהרכבי הג'אז הבולטים בנוף המקומי.

הם הוכתרו ע"י התקשורת כ"פריצת דרך ביצירה המקורית בג'אז הישראלי", ומתמידים כל השנים ליצר ז'אנר חדש יש מאין – ג'אז ישראלי.

עד כה הוציאו 7 אלבומים ושתפו פעולה עם אמנים בינלאומיים בפסטיבלים חשובים בארץ ובעולם. 

לאורך קרוב לשלושים שנות פעילותם מייצרים הפורטוגלים סצנת ג´אז ישראלית. הם עושים זאת ללא לאות, הן כיוצרים המשלבים נכסי צאן ברזל של המוסיקה הישראלית ופיוטים מן המסורת היהודית עם מוסיקת הג´אז והן ביצירתם המקורית השואבת השראה מכל אלו.

לצד עבודתם כיוצרים ומוסיקאים פעילים, הם מפנים את מרצם ליצירת דור ההמשך בג´אז ובמוסיקה בכלל. הם מחנכים את הדור הצעיר ומגדלים דורות של מוסיקאים מוכשרים בבית הספר "רימון" ובמגמות המוסיקה בהן הם מעבירים סדנאות בתחום הג'אז והגוספל. 
עופר נמנה על הסגל הבכיר של בית הספר "רימון", הוא מנצח על תזמורת "ביג בנד" במסגרת מגמת המוסיקה של בית הספר התיכון "קריית שרת" בחולון ומשמש כיועץ אקדמי למגמת המוסיקה של בית הספר התיכון "קלעי" בגבעתיים.
איריס ניהלה את מחלקת הקול בבית הספר "רימון" לג´אז ולמוסיקה עכשווית בין השנים 2001 - 2014, וכן את מגמת המוסיקה הייחודית בבית הספר התיכון החדש בהרצליה בשיתוף עם בית הספר "רימון". ביוני 2010 זכתה איריס בתעודת הצטיינות בחינוך מטעם עיריית הרצליה לשנת תש"ע, בזכות מקצועיותה ותרומתה לחינוך במסגרת מגמת המוסיקה שהקימה וביססה בבית הספר התיכון החדש בהרצליה. ביולי 2014 התמנתה איריס לתפקיד המנהלת האקדמית של בית הספר "רימון". 

לקראת המופע "גוספל ג'אז"
איריס ועופר פורטוגלי עם מקהלת הגוספל

מוזיקת הגוספל היא מוזיקה דתית-כנסייתית שנוצרה על-ידי העבדים השחורים באמריקה (שאולצו להמיר את דתם ולהפוך לנוצרים) בהשפעת מוזיקה אפריקנית, והפכה מאז לנחלתן של קהילות דתיות שחורות ולבנות כאחת, בארצות הברית וברחבי העולם. על פי המסורת האפרו-אמריקנית, המטיף והמקהלה הם שמגישים את המוזיקה במהלך המפגש הקהילתי בכנסייה, אך כל חברי הקהילה מוזמנים להצטרף לשירה. מעצם הווייתה, מוזיקת הגוספל מעבירה מסר חיובי ואופטימי ביותר, המבוסס על טקסטים מכתבי הקודש. אחדים מן הטקסטים הללו עוסקים, לדוגמה, ביציאת מצרים כמשל לחירות האדם. המסרים הדרמטיים וחדורי התקווה, המוזיקה המרגשת וההגשה המלהיבה מביאים את קהל המתפללים להזדהות ומעורבות עמוקה, במקרים רבים - עד כדי כניסה ל-"טראנס". שירת הגוספל מאופיינת בשירה עם המון רגש, כיוון שהיא באה ממקום של אמונה חזקה והזדהות טוטאלית של המבצעים עם הטקסט. כמו כן סולני הגוספל חייבים להיות זמרים מעולים בעלי עוצמה קולית ומנעד רחב כדי שיוכלו לגבור על מקהלה ששרה בעוצמה רבה.

רוב המוזיקה האמריקנית שאנחנו שומעים היום (סול, היפ-הופ, ראפ וכו'...) הינה המשך טבעי למוזיקת הגוספל. רוב היוצרים הגדולים כגון אריתה פרנקלין, מריה קרי, סטיבי וונדר, ביונסה ועוד רבים, התחנכו ויצרו בכנסייה. כל אמריקני לבן או שחור, דתי או חילוני, רואה בכל סגנונות המוזיקה הללו נכס ותרומה אדירה לתרבות ולפולקלור האמריקני, ולעולם המוזיקה בכלל.


אודות המופע "גוספל-ג'אז"

הרעיון להקים את ה'גוספל-ג'אז' נולד במאי 1999. בהשראת סיבוב הופעות מוצלח בניגריה, החליט עופר פורטוגלי להקים בבית הספר "רימון" לג'אז ולמוזיקה עכשווית, אנסמבל שיעסוק במוזיקת הגוספל ובשורשי המוזיקה השחורה. במהלך השנתיים הראשונות לקיומו,"השתפשף" ההרכב ולוטש והחל להופיע במסגרת ביה"ס ומחוצה לו. בתקופה זו התפתחה מערכת יחסים קרובה, חברית ומיוחדת בין כל המעורבים בפרויקט, מורים, נגנים ותלמידים, והיא באה לידי ביטוי גם בהופעות.

"זה המופע היחיד בארץ שלא היה צורך באודישנים כדי להרים אותו. פשוט בחרנו את התלמידים הכי טובים שלנו – והם ממשיכים איתנו כבר שנים כבוגרים, מחוץ לביה"ס", אומרת איריס, ועופר מסביר: "איננו דתיים, איננו נוצרים ואנחנו אפילו לא ממוצא אפרו אמריקני, ולמרות זאת אנחנו מצליחים להעביר לקהל את האנרגיות האדירות של דבקות, אופטימיות, אמונה, תקווה ואהבת האדם המייחדות את מוזיקת הגוספל, תוך שמירה על ההקשר המקומי באמצעות סינתזות עם חומרים מקוריים וטקסטים עבריים. בעצם הצלחנו ליצור גוספל ישראלי, והקהל מעריך את זה".
ההקשר הישראלי המקומי בא לידי ביטוי על-ידי שימוש בטקסטים בעברית ובעיבודים מקוריים לשירים כגון "יום יבוא" ו"לו יהי", עיבודים מקוריים לפיוטים ותפילות כגון "מחרוזת תימנית" (המושרת בעברית ובתימנית עתיקה), "אדון עולם", לצד שירי גוספל אמריקאים מסורתיים כגון Oh Happy Day ועוד...

על איריס ועופר פורטוגלי:

איריס פורטוגלי, מוזיקאית ג'אז, מתופפת וזמרת; עופר פורטוגלי, פסנתרן ג'אז מהפעילים בארץ, מלחין ומעבד. איריס ועופר שניהם בוגרי 'Berklee College Of Music' בבוסטון, מובילים יחד את אחד מהרכבי הג'אז הבולטים בנוף המקומי. הם הוכתרו ע"י התקשורת כ"פריצת דרך ביצירה המקורית בג'אז הישראלי", עד כה הוציאו 6 אלבומים שמכרו אלפי עותקים בארץ וביפן, ושיתפו פעולה עם אמנים בינלאומיים בפסטיבלים חשובים בארץ ובעולם (אלבומם הרביעי "גוספל ג'אז - LIVE" הינו הקלטה חיה המתעדת את המופע המצליח). עם השנים ביססה איריס את מעמדה כסולנית מבוקשת בתזמורות הסימפוניות החשובות בארץ ותזמורות ג'אז מובילות, ועופר מוביל הרכבי ג'אז שונים, ומנהל פסטיבלים וסדרות ג'אז.
 

שניהם מקדישים עצמם להוראה ולהעברת מורשת הג'אז לדור הצעיר: איריס היא המנהלת האקדמית של בי"ס למוסיקה 'רימון', ועופר נמנה עם הסגל הבכיר ומשמש כיועץ אקדמי למגמות המוסיקה השונות.

יחד הם מגישים הרצאות וסדנאות ברחבי הארץ בנושאים שונים בתחום הג'אז והגוספל.

 

סוג במה מקצועית
רוחב 10
עומק 6
מספר אנשי צוות 4
מספר פזות 3
זמן הקמה 04:50
החשכה כן
חדר הלבשה כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

מכתב המלצה לעופר פורטוגלי - רמלה

לינק לצפיה
פורטוגלי עופר
054-4899876

portijazz@gmail.com

, שער הגולן 23, ראשל"צ

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.