שולמית צרפתי

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 50
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מפגש ספרות
שם המפיק: שולמית צרפתי
קהל יעד: גן - ב
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל

מפגש בעקבות הספר "אצבעוני" של חיים נחמן ביאליק, אותו שולמית איירה וערכה.
במפגש שולמית פותחת בהצגת הספר "אצבעוני", וחושפת את הילדים לתהליך היצירה על ספר כשהטקסט המקורי נכתב בשנת 1914 וקיבל פרשנות חזותית רק לאחר כמאה שנים.
שולמית מספרת על הקשר בין השפה לאיור, על כתיבתו של ביאליק, לשפה העשירה והמיוחדת בסיפור ולאופנים בהם הסופר מבטא את רעיונותיו בספר.
במפגש הילדים נחשפים לשימוש במילים שונות מהמילים של ימינו כשדמותו של גיבור הספר, אצבעוני, והאיורים של שולמית מתווכים את העלילה ומספרים את הסיפור מבחינה ויזואלית.
השאלות העולות לדיון במהלך המפגש -
כיצד נבנה איור? מאין מגיעים הרעיונות? כיצד מאפיינים את הגיבור של הסיפור?  איך מבטאים רגשות באיור? כיצד מאיירים דיאלוג בין דמויות? מהי האנשה ובמה היא תורמת לחוויה החזותית? כיצד אנו מבחינים אם הסיפור אמיתי או דמיוני? מה יש באיור שאינו מופיע בטקסט? מה מופיע בטקסט שאינו מופיע באיורים?
בזמן המפגש, שולמית מאיירת על בריסטול גדול, מול הילדים, סצנה מתוך הסיפור וממחישה במכחולים ובצבעים את כל שלבי האיור, כשהיא נעזרת ברעיונות הילדים תוך כדי עבודתה.
האיור נשאר לילדים למזכרת בבית הספר.

לחצו כאן לסרטון
 שולמית צרפתי הינה סופרת ומאיירת, מייסדת הוצאת ספרים "צפרא", תסריטאית ואנימטורית.
כתבה ואיירה למעלה מ-100 הספרים, ביניהם "אצבעוני" מאת ביאליק (הוצאת צפרא 2009), הספר נבחר למצעד הספרים וזכה לפרס מטעם משרד החינוך והתרבות". ספרים בולטים נוספים: "קוראים תנ"ך" (הוצאת קוראים 2006), "האגס מתוק מתוק" (הוצאת קוראים , מהדורה מיוחדת עבור ספרית פיג׳מה, 2020) ״הכיסים של סבא״ (הוצאת צפרא, מהדורה מיוחדת עבור ספריית פיג'מה 2021), "שירים לפעוטות מאת ביאליק" (הוצאת קוראים 2005, הוצאת מיוחדת עבור ספריית פיג'מה 2018), "פילי אחד מכולם" (הוצאת קוראים 2011), "לילה טוב אמיל" (הוצאת קוראים 2008) ועוד.
שולמית כתבה ופיתחה תוכניות ילדים עבור ערוצי הופ ולולי, משחקים דיגטליים עבור חברת tinytap, פיתחה ויצרה חוברות לימוד ועבודה, משחקים חינוכיים.
לצד היצירה שולמית עוסקת גם בהוראה, היא בעלת תואר שני בחינוך לאמנות במדרשה לאמנות, בית ברל בהצטיינות יתרה, בעלת תעודת הוראה, ומנחת קבוצות וסדנאות.
שולמית מרצה לקורסים אקדמאיים בתחום העיצוב, במחלקה לתקשורת חזותית במכללת
hit.
מרצה לאמנות והבעה בבית ספר המרכזי להשתלמויות מורים של הסתדרות המורים, מנחה סדנאות כתיבה ואיור, זוכת מלגת "אמן מורה" תש"פ עבור לימוד אמנות לנוער בסיכון בבית אקשטיין אור יהודה, מדריכת
 אמנות וכתיבה יוצרת בעמותת שניר למתן הזדמנויות שוות בחינוך.
 

הצעות לדיון לקראת המפגש:

לפני המפגש כדאי לחשוף את הילדים לסופר ולמשורר חיים נחמן ביאליק, ניתן לספר מעט על ילדותו, על פועלו, על מעמדו כמשורר לאומי, ולהקריא שירים מוכרים שכתב.
בנוסף, כדאי להקריא את הספר "אצבעוני", לפני המפגש.
ניתן לבחור איור אחד בספר, להתעכב ולדון בו:
מה אנו רואים באיור?
איזו אווירה אנו מרגישים באיור?
כיצד מבינים באיור כי אצבעוני הוא גמד קטן?
מה הייתם רוצים לשאול את המאיירת?
שאלות אלו ואחרות מעוררות סקרנות, יוצרות עניין.
ניתן לכתוב שאלות כיתתיות עליהן אשמח לענות בסוף המפגש.
 
 

הצעות לדיון לאחר מפגש:

בהתאם לשכבות הגיל השונות, כדאי לייצר דיונים ולהרחיב נושאים שעלו במפגש.
להזמין את הילדים לשתף מה למדו, מה הכי אהבו במפגש, אילו שאלות התעוררו בהם בנוגע לכתיבה וליצירה.

שולמית תשמח לשלוח דף פעילות להמשך, שהינו דף להדפסה לכל ילד ובו סקיצות לדמויות ולאיורים מהספר. הילדים יכולים לצבוע את הדמויות, לגזור ולהדביק מחדש, כך שהם מרכיבים סיפור משלהם. הם יכולים להוסיף דמויות ורקעים, ולהמציא סיפור חדש שלהם.
 

שפת המופע עברית
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
שולמית צרפתי
0542209391

shulamit.ser@gmail.com

קריית אונו, הגפן 3

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.