ביצת הפתעה

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 50
סגנון: תאטרון תנועה
שם הרכב:
סיווג: הצגה גדולה
שם המפיק: ענבל גנצר שיבי
קהל יעד: גן - ב
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 03/11/2022

בחצר הפינגווינים שבגן החיות בלונדון, משהו קרה. לואי ומרטין, זוג הפינגווינים הזכרים, הביאו אבן לקן המשותף שלהם, וניסו לדגור עליה כאילו היתה ביצה אמיתית. למר אליוט, המטפל שלהם, עלה רעיון. ההצגה מבוססת על סיפור אמיתי, ומזכירה לנו שבאהבה אין שחור ולבן. המופע משלב תנועה, מוזיקה מקורית וחוויה בלתי נשכחת.
על היצירה

הסיפור מאחורי ההצגה : בשנת 1998 רוי וסיילו, שני פינגווינים זכרים, מגן החיות סנטרל פארק, נצפו מנהלים טקסי זיווג, ואף הביאו אבן לקינם וניסו לדגור עליה משל היתה ביצה אמיתית. המטפל שלהם, מר גרמזי, הביא להם ביצה מופרית ושניהם דגרו עליה עד שבקעה אפרוחית קטנה, והשניים הפכו לזוג אבות פינגווינים. ההצגה מבוססת על הסיפור האמיתי של רוי וסיילו כמופע תאטרון-תנועה לכל המשפחה, המשלב את עולם הטבע ועולם האדם באופן פשוט ונוגע ללב. המופע ייחודי ופורץ דרך. לראשונה צורות שונות של משפחה מוצגות בגווניהן השונים בדרך טבעית ומקובלת. העיסוק בטבע והתבוננות בפינגווינים מאפשר לצופה הסתכלות חדשה על אהבה, טבע ואדם.

 

על היוצרים

 

מאת ובבימוי: ענבל גנצר שיבי 

בעלת תואר ראשון (B.Ed ) בבימוי והוראת התיאטרון במכללת סמינר הקיבוצים (2010). מחזאית ההצגה "החברות של אלוהים", עליה הייתה מועמדת לפרס קיפוד הזהב בקטגוריית מחזאית השנה - לשנת 2014. מחזאית המופע "הנסיכה וסוד הדרקון", מוזיאון תל אביב (2018), עליה מועמדת לפרס המחזה הטוב יותר של פרס הבמה לתיאטרון ילדים ונוער (2019). מביימת מופעי תאטרון בקיבוץ נצר סרני. עבדה כעוזרת במאי בהצגה "חוטאים "ו"סינדרום ירושלים" בבימויו של יהושע סובול, בהצגה "מכתב לדיראס" ו"כל מקום באמבטיה" בבימויה של נאוה צוקרמן, רכזת מגמת תיאטרון בתיכון עירוני ה' במודיעין, מנחת סדנאות תיאטרון נוער ומבוגרים. 

 

ליווי אומנותי ודרמטורגיה: יעל דר

תפאורה ותלבושות: דלית ענבר

מוזיקה: דנה אייזן

כוריאוגרפיה: עמית לוי

מנהלת הצגה: לדה קציר

שחקנים: ענבל ארז, מיכל קורמן, חן גבעתי, ניתאי (אוליבר) יורן , תומר פאר, שחף קהלני

 

משמעויות ומסרים בהצגה

מיניות בקרב בני אדם ובעלי החיים היא תופעה מגוונת ומורכבת, המסרבת לענות על הגדרות דיכוטומיות של שחור ולבן. עם זאת, ראיית העולם ב"שחור ולבן" היא נטייה טבעית של בני האדם. 

במופע, ננסה להכיר ולקבל צורות שונות של אהבה ומשפחה, נעמוד על החשיבות של כל יצור חי בהשתייכות, וביכולת של החברה להכיל בתוכה שונות ומגוון. 

 הצורך בהשתייכות הוא צורך בסיסי ואף קיומי. הוא מאפשר  לאדם את הזכות לאהוב ולהיות נאהב, ולמעשה לתת ביטוי לזהות הפנימית שלך. יחד עם זאת, החברה יכולה (ואף ראוי שתשאף) לקבל את הבחירה ליצור אורח חיים מגוון ומותאם ליחיד. 

ולכן, במקביל לסיפור האהבה של לואי ומרטין (זוג הפינגווינים הזכרים) שאר הדמויות עוברות תהליך שונה - דומה המתייחס לאפשרות לראות דברים אחרת, ליצור מחשבה חדשה, ולערער את הגבולות המוכרים. לדוג' מישל, הפינגווינית הצעירה חולמת לעוף, ולמרות ש"פינגווינים לא יכולים לעוף" היא עושה הכל כדי להגשים את חלומה. עד שלבסוף, אליוט המטפל, מחליט להעניק לה כנפיים. 

וכך - בחצר שבה כל אחד יכול להיות מי שהוא, חלומות יכולים להתגשם!


מערכת היחסים בין האדם ובעל החיים
מגיל צעיר מאוד ילדים נמשכים לסיפורי חיות. ילד בן שנתיים יודע כיצד נראה זאב מבלי שפגש בו.
האדם מאניש את החיה על מנת להתבונן ולהבין את עצמו. ההתמקדות בעולמם של הפינגווינים היא דרך עבור הילדים לחקור ולהבין את רגשותיהם. במופע יושם דגש על כך שהאדם חלק מן הטבע, ודרך הלמידה על בעל החיים, האדם יוכל ללמוד ולהבין את עצמו.

כאשר האדם מתבונן בטבע הוא מביט ב"עין חיצונית" ומתחיל מהלך של פרשנות, ואף התערבות בטבע. דמותו של אליוט מבוססת על שאלת התפקיד של האדם בטבע. האם התערבותו של האדם בטבע נכונה?  כיצד האדם משנה את חוקי הטבע לטובת מה שנראה לו ראוי?

אפשר לשאול את הילדים, האם אליוט עשה מעשה נכון כשנתן לזוג הפינגווינים את הביצה? מתי אפשר להתערב בטבע? מתי אסור? 

מעבר לעיסוק בשאלות השייכות, חשיבותה וכוחה של האהבה, המופע נוגע בערכי השמירה והכבוד לחיי בעלי החיים. במהלך ההצגה נזרקות שקיות זבל ובקבוקים אל החצר ויש התייחסות של אליוט למעשה. ניתן לשאול את הילדים: מדוע כל כך מתחשק לנו לזרוק אוכל אל בעלי החיים? מה הסכנות שבכך? 

 

מספר אומנים 6
מספר אנשי צוות 2
זמן הקמה 3 שעות
מאיזה שעה 9:00
עד איזה שעה 12:00
שפת המופע עברית
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
ענבל גנצר שיבי
0527597599

inb1979@gmail.com

,

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.