ניקו ניתאי מפגש

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מפגש תאטרון
משך זמן המופע: 50
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מפגש
שם המפיק: תאטרון קרוב
קהל יעד: ו - יב
כמות קהל מקסימלית: 100
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 25/09/2017

מפגש עם חלוץ התיאטרון החוץ-ממסדי בארץ, ניקו ניתאי.

ניתאי הוא שחקן, מחזאי ובמאי פורץ דרך. הצגת היחיד שלו, "הנפילה", ההצגה הוותיקה בארץ, הגישה לדורות של צופים את היצירה המכוננת של קאמי בעיבוד מטלטל ומעורר מחשבה.

במפגש ניקו יפרוש את המסע שעבר בדרך להגשמת חלומו: מעולה חדש ושחקן צעיר, לבמאי בתיאטרון הממוסד, ולבסוף יציאה נועזת לדרך חדשה, תחילה בהצגות בסלון ביתו לקהל של כשמונה אנשים, עד שייסד תיאטרון הפרינג' הראשון בארץ.

כמו כן, הוא ידבר עם התלמידים על תהליך היצירה, על האפשרות לשינוי הגלום בו, ההתמדה והדבקות במטרה שהוא דורש, שאלת החירות האמנותית, הקשיים והסיפוק.ניקו ניתאי, שחגג השנה את יום הולדתו השמונים וחמש, הוא מענקי הרוח והתיאטרון בישראל.

בין השנים 1950-1954 למד ניקו קולנוע ותיאטרון באוניברסיטה של בוקרשט וסיים בהצלחה יתרה שהובילה אותו הישר לזרועות התיאטרון הממוסד בבוקרשט.

ב-1959, עלה לארץ וגויס מיד לתיאטרון חדש שהוקם - תיאטרון חיפה.

ב-1964 עבר ניקו לתיאטרון "האוהל" המיתולוגי, שם החל לביים. סגירת תיאטרון "האוהל" השאירה את ניקו הבמאי עם ההצגה "החלום האמריקאי", שלא הספיקה לעלות לבמות. ניקו החליט שהוא והשחקנים יריצו את ההצגה בעצמם, זה היה רגע מכונן בתולדות התיאטרון - הפרינג' הישראלי נולד.

ב-1975, לאחר כחמש שנים של עבודות בימוי ב"הבימה", לב הממסד התיאטרוני, עשה ניקו מעשה שהפך אותו לחלוץ לפני המחנה: הוא הוציא את התיאטרון מהאולם הקלאסי וקרב אותו לקהל: הוא החל להציג את הצגת היחיד שלו, "הנפילה" מאת אלבר קאמי, בקפה-תיאטרון "בית הובן". זו הצגה שהביאה את השחקן אל תוך הקהל ומחקה את הדיסטנס הקלאסי והמוכר בין הקהל לשחקן. ההצגה זכתה להצלחה מדהימה ורצה עד היום: מעל ארבעים שנים, ומעל ל-3000 הצגות בארץ ובעולם.

ב-1980 הקים הבמאי ניקו ניתאי את תיאטרון הסמטה ביפו העתיקה, תיאטרון שהפך למרכז הפרינג' הישראלי של שנות השמונים והתשעים. אל התיאטרון הזה הצטרפו שחקנים ואומני במה צעירים שניקו "העמיד להם חממת גידול מפרה. והטביע את חותם הפרינג' על התיאטרון הממוסד.

ב-2001 הקים תיאטרון חדש תיאטרון 'קרוב' ויצר מתחם תרבות ואומנות בתחנה המרכזית החדשה בתל-אביב, לב הדאון-טאון התל-אביבי. בימים אלה ניקו ממשיך ליצור תיאטרון אחר, משובח ומסקרן במסגרת תיאטרון "קרוב".

ניתאי ביים ב- 60 הצגות ותרגם ועיבד למעלה מ 30 מחזות.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
תאטרון קרוב
054-5366422 דורית ניתאי

tr.karov@gmail.com

תל-אביב, לוינסקי 116, תחנה מרכזית החדשה

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.