דמות אב

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 70
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: אי״ב - ארגון יוצרים עצמאים בתיאטרון
קהל יעד: ט - יב
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 17/11/2021

בטי דראופר שוכרת את שירותיו של מר שפיץ כדמות אב לבתה הטינאייג'רית. אך כאשר שיטות החינוך הקפדניות של האבא משתלטות על הבית ומיה המפונקת מתחילה להשתנות, בטי מוצאת שהתפקיד שלה כאם נמצא בסכנה.
קומדיה פרועה וסאטירית על השאלה מה הדרך הטובה ביותר לחנך את ילדינו בעידן בו הכול כבר פרוץ.
 על היצירה:

ההצגה דמות אב היא קומדיה מסוגננת על נערה שאינה יודעת גבולות. ההצגה מציבה שאלות לגבי תפקידם של ההורים בחינוך הילדים, ועושה זאת על ידי מנגנון תיאטרוני הבוחן את המשפחה כמשחק תפקידים. יחסי הכוחות והדינמיקה המשפחתית נבחנים בהומור דרך מנגנוני ניכור ואבסורד. אנו בוחנים את טובת הילד בעולם קאפיטליסטי מופרט ודמיוני בו ילד יכול לבחור את הוריו, בדיוק כפי שהוא בוחר תיכון וחוגים המתאימים לו ומקדמים את מטרותיו.

פערי הדורות שבמחזה מתבטאים בסגנון ובשפה. הילדה מדברת בשפת "ההאשטאג", מצלמת סרטונים, מתייגת את חייה, ומביאה לפיטורים של מורים מבית הספר, בעוד ההורים כמו נשארו מאחור, על במת תיאטרון משנות ה-60.  

בשיחות עם תלמידים לאחר ההצגה עולות שאלות לגבי הורות, אך בעיקר לגבי הנערה, איפה מתחילה האחריות שלה? בני נוער רבים הביעו צורך ללכת הביתה ולחבק את ההורים שלהם לאחר ההצגה. לדבריהם, ההצגה עזרה להם להבין את הצד של ההורים, על הדילמות, הקשיים, והנתינה המרובה.  כמו כן שאלות רבות עוסקות בתהליך היצירה עצמו, לגבי יצירת תיאטרון עצמאי, שיתוף הפעולה בין היוצרים והרעיונות האומנותיים.

מהעיתונות:

"ההצגות ששווה להצטופף בשבילן בתיאטרון, גם בימי קורונה:

לצחוק על ההורים שלמדנו להיות. דמות אב, צוותא

אם מפנקת מדי (שרון שטרק) שוכרת אבא (יואב בר־לב) לבתה הטינאייג'רית, ויחד הם מנסים לדאוג לעתידה של מיה (מאיה בכובסקי), שמרוב פינוק נהייתה חסרת כישורי חיים. רועי מליח רשף ושרון שטרק, שגם ביימה בחינניות, כתבו סאטירה שנונה על הורות ועל הגישות השונות למושג הזה שנקרא "טובת הילד". הכימיה בין שלושת השחקנים נהדרת ומבטיחה ערב מהנה שיוציא מכם הרבה צחוק וחומר למחשבה."  אוריה בר-מאיר, גלובס, 24.09.21 https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001385102

על היוצרים:

רועי מליח רשף- כתיבה 

מייסד ומנהל פרויקט המחזאים (עליו זכה בפרס רוזנבלום לשנת 2018) , יו"ר איגוד המחזאים. מורה לכתיבה משחק ובימוי. מבין מחזותיו:" MIRACOLO" בתיאטרון הפיקולו במילנו.  "הלוך ושוב" בתיאטרון גשר. בימים אלו במקביל רצים מחזותיו -  דם דם דא דם בתיאטרון מיקרו. המחכה לאהבה בימוי תום ווליניץ  נקמתו של התרנגול בימוי אנסמבל התרנגול.  יואל - מונודרמת אקשן בימוי נועה שכטר. הבמאי העוזרת וזאת עם הפלפל בימוי יקיר פורטל בתיאטרון צוותא. סך הכל כתב מעל 50 מחזות קצרים וארוכים המועלים בארץ ובעולם. 

 

שרון שטרק- כתיבה בימוי ומשחק

בוגרת ה-School of American Ballet  שבניו יורק, והסטודיו למשחק בהנהלת ניסן נתיב, ת"א. בעלת תואר B.Ed  בהצטיינות יתרה בהוראת תיאטרון ובימוי מסמינר הקיבוצים. כתבה וביימה את ההצגות אויבים, אהבת חינם בע"מ, פרדוקס, ואהובתי הנשואה תיאטרון תמונע. מלמדת ומביימת בבתי ספר גבוהים למשחק. שיחקה בתיאטרון חיפה, תיאטרון החאן, תיאטרון תמונע, צוותא, ובפסטיבלים שונים. הילדים יזהו אותה מהטלוויזיה, כנעמי רשף מהסדרה האהובה החממה,  ומסדרות טלוויזיה נוספות, בהן מלאך של אימא, אבודים באפריקה, אבודים באסיה, מקום לדאגה, אנחנו במפה, הפרלמנט, ועוד.

סוג במה חצי מקצועית
רוחב 5
עומק 4
גובה 3
מספר אומנים 3
מספר אנשי צוות 2
מספר פזות 3
זמן הקמה 3 שעות
מאיזה שעה תלוי שעת המופע
עד איזה שעה תלוי שעת המופע
שפת המופע עברית
ציוד הקרנה לא
סאונד כן
תאורה כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
אי״ב - ארגון יוצרים עצמאים בתיאטרון
0508872445 ליטל

lital@eve.org.il

תל אביב - יפו, רח' תל גיבורים 5

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.