אנשים, מקומות & דברים

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 100
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: תאטרון בית ליסין
קהל יעד: יא - יב
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 13/04/2021

אמה (מגי אזרזר), שחקנית תיאטרון צעירה ומבטיחה מאבדת את זה יום אחד - על הבמה. היא מתמוטטת באמצע הצגה ונזקקת לאשפוז, אך מכחישה שיש לה בעיות בריאותיות, או התמכרויות. רגע לפני שתאבד את הכל לגמרי - קריירה, חברים ומשפחה, היא פונה לעזרה. כל הרגשות מעברה, מערכות היחסים שלה, האמונה והתשוקה, לובשים ופושטים צורה מרתקת בניסיונותיה להבין האם ניתן לשרוד את העולם המודרני כשאתה פיכח.

דרמה אמיצה, מרתקת ומרגשת המעלה שאלות על יחסים בין הורים לילדים, ועל היכולת לגשמה עצמית בלב הטירוף והמתח היומיומי. ההפקה המיוחדת הזו כבשה את במות לונדון ונחשבת לאחת התגליות המרגשות ביותר לאחרונה. בפעם הראשונה בישראל.
אמה, שחקנית תיאטרון צעירה ומבטיחה, מתמוטטת יום אחד על הבמה ונזקקת לאשפוז. היא מכחישה שיש לה בעיות בריאותיות, אך מסתבר, שהיא נרקומנית, שתיינית הזקוקה לסיוע. היא מאשפזת את עצמה לטיפול גמילה במוסד רפואי, אבל לא מתוך רצון אמיתי להיגמל – כל רצונה הוא לקבל אישור רשמי שעברה גמילה. היא מסרבת לקבל על עצמה את כללי המקום, משקרת לצוות המוסד ונמנעת משיחות כנות עמם, ומצטרפת לקבוצה הטיפולית בחוסר חשק.

ניסיונותיה של הגיבורה להכיר בחשיבותן של האמת והפיכחות מלווים בהתמודדות אישית קשה עם קורותיה בעבר, מערכות היחסים שלה עם קרוביה ורגשותיה המודחקים. רק לאחר שהיא יוצאת וחוזרת שוב למוסד, היא מצליחה להודות בטעויות שלה, עוברת את כל השלבים הטיפוליים, וחוזרת להתמודד עם חייה כשחקנית.

המחזה החדש והמצליח של המחזאי הבריטי דנקן מקמילן, אשר כבש את בימות התאטרון בלונדון, נוגע בקשיי ההתמודדות ההולכים וגוברים עם פיתויים וגירויים מסוכנים בעולם של ימינו. הנושאים המורכבים של התמכרות, שקרים וזיוף מטופלים ביצירה באופן מעמיק וברגישות נוגעת ללב באיזון עדין ונכון עם הקליל והקומי. הגרסה הישראלית למחזה – בבימויו הרגיש של רוני פינקוביץ' ובכיכובה של השחקנית המצליחה והמוערכת מגי אזרזר בתפקיד הגיבורה – זכתה לביקורות נלהבות ולשבחים בקרב הקהל הישראלי. וכך הבחירה בדרמה משובחת, הנוגעת לנושאים אישיים אוניברסאליים, מצביעה על הרלבנטיות שלהם לזירה המקומית של ימינו.

 

נושאים לשיחה ולדיון בעקבות הצפייה בהצגה:

  • התמכרויות: אמה כנרקומנית ושתיינית – מהם, לדעתכם, הגורמים לתופעת ההתמכרות? כיצד ניתן לזהות את התופעה? לאילו אנשים, מקומות ודברים אתם או חבריכם מכורים? איפה, לדעתכם, עובר הגבול בין "שימוש יתר" לבין התמכרות של ממש? האם יש התמכרויות המיוחדות לחברה הישראלית?

  • מעגלי תמיכה: יחסי הגיבורה עם המוסד ועם קרוביה – אילו גורמים וארגונים יכולים, לדעתכם, להיות אפקטיביים בטיפול בהתמכרות? מהו תפקידם של החברים ובני המשפחה בהקשר זה? מתי ומדוע מעגלי התמיכה בחיינו עשויים להיות מוגבלים?

  • אמת והכרה: אמה מתכחשת למצבה – מדוע, לדעתכם, מתמכרים נוטים להתכחש למצבם? מהי חשיבותה של ההכרה בבעיה בדרך לפתרונה? מה ההבדל בין הכרה אישית בבעיה לבין שיתוף בינאישי? עם מי הייתם מגלים פתיחות במקרה של בעיה ועם מי הייתם נמנעים מגילויי פתיחות, ומדוע?

  • הגשמה עצמית: אמה מתמודדת עם קריירת משחק – עם אילו קשיים מתמודד האדם המודרני בפיתוח קריירה? אילו גורמים יכולים לסייע בדרך למימוש עצמי? על אילו ערכים אישיים וחברתיים יש לשמור בהקשר זה?

  • מחזה בריטי בהצלחה עולמית: מה, לדעתכם, היו הגורמים להצלחה הרבה של המחזה בעולם? מדוע הנושאים שהמחזה עוסק בהם רלבנטיים לחברה הישראלית? האם המחזה רלבנטי, לדעתכם, לכל זמן ומקום? עם איזו דמות או מקרה מההצגה אתה מזדהה ואם אילו לא?

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
תאטרון בית ליסין
03-7255348/300

roi@lessin.co.il

תל אביב, דיזנגוף 101, ת"א

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.