סיפורי מעשיות של רבי נחמן (A)

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 30
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: שושנה סטריט הפקות
שנת הסרט:
קהל יעד: ד - יב
כמות קהל מקסימלית: 100
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 17/05/2016

הצגת עיבוד קולנועי לשלושה סיפורים של רבי נחמן מברסלב: "ההינדיק", "אוצר תחת הגשר", "מעשה מביטחון".

הדיאלוג באנגלית, עם שירים באנגלית ובעברית, בליווי כתוביות בעברית.

מטרות המפגש:

  • להעשיר את התלמידים בידע על עולם הקולנוע ועל אמצעי המבע הקולנועי (עריכה, אפקטים מיוחדים, ליהוק ועוד)
  • ללמד את התלמידים באילו כלים משתמשים כדי למשוך את הצופה ולגרום לתחושה מציאותית של הסרט
  • לגרום לתלמידים להתעניין בעולם הקולנוע כדרך לביטוי עצמי והעברת מסרים
  • להדגים כיצד רעיון מופשט רוקם עור וגידים והופך לסרט על מסך הקולנועלצפייה בסרטון

על היצירה:

הצגת עיבוד קולנועי לשלושה סיפורים של רבי נחמן מברסלב.

הסיפור הראשון, "ההינדיק", מספר אודות בן מלך בן ה-16 אשר ביום אחד לפתע מתחיל לקרקר ולהתנהג כמו תרנגול הודו. התנהגותו המשונה מזעזעת את אביו המלך (יהודה ברקן) ואת אצילי חצר המלוכה. הם המומים כאשר הנסיך הצעיר פושט את בגדיו הנסיכותיים וקופץ מתחת לשולחן, אוסף פירורים מהרצפה ואוכל אותם.  חכם יהודי מצליח בהדרגה לשכנע את הנער שהוא יכול ללבוש בגדים...וגם להישאר תרנגול. כמו-כן הוא מוכיח לנער שהוא יכול לאכול מצלחת, ועדין להישאר תרנגול. לבסוף הוא משכנע את הנסיך שאפשר ללבוש בגדי מלוכה, להתיישב ליד השולחן, ולאכול ככל האדם...ולהישאר תרנגול. באופן זה הוא מצליח להחזיר את הנער לשפיותו, ומוביל את אביו המלך להשגת תובנות חדשות באשר לבנו: לכבד את הנער כמו שהוא, ולאהוב את היופי והייחודיות שבו.

הסיפור השני, "אוצר תחת הגשר",  מספר אודות כפרי אחד שחולם לו על אוצר הטמון מתחת לגשר בעיר ווינה. מרוב התלהבות, מזדרז הכפרי לצאת לדרך הארוכה לאותו גשר, ושם, ליד הגשר, תוך כדי חיפושיו אחר האוצר, ניגש אליו שוטר אשר שואל אותו בכעס מה מעשיו ליד הגשר. מבוהל, מספר הכפרי לשוטר את חלומו. השוטר פורץ בצחוק לעגני ומספר לכפרי אודות חלום דומה שהוא בעצמו חלם, על אוצר הטמון מתחת לתנור באיזו בקתה בהרים. תוך כדי שהשוטר מתאר את חלומו, הכפרי לפתע קולט שהבקתה אותה מתאר השוטר... היא הבקתה שלו! מלא שמחה הוא רץ לו את כל הדרך הארוכה חזרה לביתו ומגלה שם את ארגז המטמון מתחת לתנור, ומבין פתאום שהאוצר היה שם מאז ומתמיד! אז מופיע ה"מספר" ומסביר לנו שלכל אחד מאתנו יש אוצר הטמון בתוכו, אך לעיתים עלינו לצאת למסע בחיפוש אחרי אדם אשר יוכל לעזור לנו לגלות את האוצר הפנימי שלנו.

הסיפור השלישי, "מעשה מביטחון", מספר אודות מלך מפורסם ועשיר (יהודה ברקן) אשר כל העולם-הזה לרשותו, ולמרות זאת חש ריקנות ועצב פנימיים. יום אחד מחליט המלך להתחפש לקבצן ולשוטט בכל מחוזות ממלכתו כדי ללמוד את סוד האושר. הוא פוגש ביהודי פשוט, תיקונצ'יק במקצועו, אשר מתגורר לו במערה– אדם שבאמת שמח בחלקו הדל, המאמין בה' שיספק לו את כל צרכיו. המלך גומל בליבו לנסות את האיש ע"י שימנע ממנו את מקור מחייתו. אך היהודי הפשוט, אשר שמח בחלקו מלמד את המלך כיצד להיות שמח בחלקו.

על היוצר:

צבי פישמן הוא תסריטאי במאי ואיש קולנוע. נולד ב-1950 בארה"ב. לפני שעלה לארץ, צבי פישמן היה תסריטאי בהוליווד ועסק בתחום הקולנוע. בעל תואר בקולנוע מאוניברסיטת ניו-יורק (NYU), אחד המוסדות האקדמיים הבולטים והמובילים ביותר בארצות הברית ובעולם. כתב מספר תסריטים בהוליווד שהופקו לסרטי קולנוע. רומן הביכורים שלו "גן עדן", יצא בהוצאת דל הידועה (Dell Publishers). היה מרצה לקולנוע ולכתיבה יוצרת במשך חמש שנים באוניברסיטת ניו יורק. בשנות ה-80 עלה לארץ. פרסם למעלה מעשרים ספרים (כולל הרומן "טוביה בארץ המובטחת"). בישראל הפיק וביים מספר סרטים, ביניהם הסרט העלילתי באורך 95 דקות, "סיפורי מעשיות של רבי נחמן", בכיכובו של יהודה בארקן (2015). כמו כן יצר סדרת דוקו- דרמה בנושא רפואה והלכה, שחמשת פרקיה תורגמו לשבע שפות והופצו ברחבי העולם ואת הסרט "המשכן"- פרשיות המשכן לבחינת הבקיאות בתנ"ך, ע"פ תוכנית הלימודים של משרד החינוך. על יצירותיו זכה בפרס שר החינוך ליצירה ותרבות יהודית. 

במפגש ישוחח פישמן על מהיכן באים הרעיונות? מהיכן להתחיל? איך כותבים תסריט טוב? איך יוצרים קונפליקט דרמטי? מה זו קומדיה? מה התפקיד של הבמאי והמפיק? איך עובדים עם שחקנים? הסודות של "המסך הירוק", האפקטים המרשימים, ועוד.

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
שושנה סטריט הפקות
054-9248785 נועם פישמן

shoshanastreetprod@gmail.com

ירוושלים, שושנה 19

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.