הארנבים והמכשפה - תיאטרון בובות - היצע נוסף

תחום: תיאטרון
תת-תחום:
משך זמן המופע: 45
סגנון: בובות
שם הרכב: בובות ושחקן/ית
סיווג: הצגה קטנה
שם המפיק: ניר טל באמבולה-תאטרון בובות לילדים
קהל יעד: גן - גן
כמות קהל מקסימלית: 100
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 12/08/2020

הצגה מקורית המספרת על נב הארנב, שיר הארנבת, דומדום הדב וגורי הכלב, המתגוררים ביער, אליו מגיעה יום אחד מכשפה נחמדה ומצחיקה ששמה חובזה. למרות שאין לה כוונות רעות כלל, החיות מפחדות ממנה ולא מסכימות לשחק איתה.

המכשפה נעלבת וחוזרת אל הבית שלה.

לאחר מכן, בזמן משחק מחבואים בין החיות, כאשר נב נמצא לבדו, את היער פוקדת סופה חזקה. המעיפה אותו למקום חדש ולא מוכר. הוא לא מוצא את דרכו בחזרה אל חבריו, אך הוא מבחין לפתע בבית.

מן הבית יוצאת חובזה, שמציעה לנב את עזרתה - שיתייבש מבגדיו הספוגים בגשם, שיאכל משהו, ולאחר מכן היא תעזור לו למצוא את דרכו בחזרה.

נב שמח וטוב לב על כך שהכיר חברה חדשה ונחמדה, מזמין אותה לבוא ולשחק עם חבריו. אך חבריו של נב לא מוכנים לקבל את חובזה אל החבורה שלהם, הם מפחדים ממנה ואף כועסים על נב שבכלל ניסה לשלב אותה במשחק.

חובזה מודה לנב על החברות שלו, מתנצלת שהיא גרמה לו לריב עם החברים שלו, מבטיחה להיות שם תמיד בשבילו וחוזרת לביתה.

ואז.. ליער מגיע זאב מבולבל, והחיות המבוהלות מחפשות מישהו שיעזור להן לחמוק ממנו. נב מציע את חובזה שעוזרת לחיות. וסוף טוב הכל טוב, כולם חברים.

ההצגה עוסקת בערך החשוב של חברות וקבלת השונה והאחר עם המון הומור, מוסיקה, בובות חמודות שמעוררות הזדהות ותפאורה מקסימה ומיוחדת.

ההצגה "הארנבים והמכשפה" מוצגת בתוך תיאטרון הבובות באמבולה, תיאטרון בובות מריונטה נייד. הפעלת הבובות נעשית בצורה נסתרת מאחורי מבנה התיאטרון. ההצגה מתרחשת בתוך יער שעוצב וצויר על ידי קובי שם טוב וניר טל. מדובר בעיצוב ילדי, שכאילו נלקח מאגדה או סיפור מוכר, על מנת לעורר הזדהות ואמפתיה לסיפור ולדמויות המתגוררות ביער.

עיצוב ובניית הבובות נעשו על ידי שרה פלי, כאשר לכל בובה מאפיין אנושי בולט הבא לידי ביטוי בעיצובה ובשפת הגוף שלה: נב הארנב שמח וטוב לב;  שיר הארנבת - מעט מתנשאת; דומדום הדב - כבד ואיטי וגם מבין דברים לאט; גורי הכלב - זריז, פועל מהר ומונחה מהרגש. הזאב - מבולבל ומצחיק. עיצוב המכשפה על ידי CzechMarionettes יצר דמות המזוהה כמכשפה "קלאסית" במראה שלה, אך פניה משדרות אהבה, טוב לב ואמפתיה.

הפעלת הבובות נעשית באמצעות טכניקה של חוטים, מנגנון הפעלה "קונטרול" מעץ ומסילות עליהן תלויות חלק מהבובות. טכניקה זו מאפשרת לבובנאי מפעיל הבובות את היכולת להפעיל מספר בובות במקביל, ולשמור על יציבתן של שאר הבובות הנמצאות על הבמה.

ההצגה נוצרה ומופעלת על ידי ניר טל, בובנאי, בוגר בית הספר לאומנות תיאטרון הבובות בחולון במסלול להכשרת בובנאים מפעילים ויוצרים.

ניר השתתף כמפעיל ומדובב בהפקות לילדים ולמבוגרים בתיאטראות שונים ברחבי הארץ ובשיתוף עם תזמורת הקאמרטה ירושלים, בערוצי הטלויזיה השונים (בובה של לילה, מדינת הגמדים), וכן כשחקן בהצגות תיאטרון אחר, תיאטרון פרינג' ועוד. לניר ניסיון ארוך ועשיר בעבודה עם ילדים כמפעיל ומדובב בובות. את תיאטרון באמבולה הקים בשנת 2008. ברפרטואר התיאטרון 7 הצגות של תיאטרון בובות חוטים ו 2הצגות המשלבות בובות ושחקנים את כולן ביים ויצר

לקראת הצפייה בהצגה "הארנבים והמכשפה"

ההצגה הנה הצגה מקורית של התיאטרון, ואינה מבוססת על ספר. על כן אנחנו ממליצים כהכנה לצפיה:

רצוי מאוד לספר לילדים שהן יצפו בהצגה המתרחשת ביער, שבו גרות חיות וגם מכשפה, ושבסיפור שלנו המכשפה היא מצחיקה, ואפילו יש לה שם מצחיק "חובזה".. היא טובת לב ונחמדה ורוצה לעזור לחיות.

ניתן לדבר עם הילדים על תהליך היצירה של הצגה ואף לגרום להם לחוות את התהליך בעצמם. לספר לילדים מי הן הדמויות המשתתפות בהצגה: ארנב, ארנבת, דב, כלב, מכשפה וזאב. ולאחר מכן לבקש מהילדים לנסות ולהמציא סיפור המתקשר לדמויות האלה או לחלק מהן.

דרך שיחה זו אפשר לדבר על מושג כמו "עלילה": איך חושבים ואיך ממציאים סיפור, איך הוא מתחיל, מה מתחרש באמצע, ואיך הוא נגמר. ניתן גם לשלב פעילות יצירה בה כל אחד מהילדים יצייר את הסיפור על פי דמיונו על מנת להמחיש את התהליך של הפיכת העלילה לעיצוב תפאורה על הבמה. .

הסב-טקסט של ההצגה עוסק בערך של חברות, ידידות וקבלת האחר. 

מומלץ לדבר אחרי ההצגה תוך שימוש בעלילה ובדמויות על החשיבות של חברות וידידות בחיינו על כך שאפשר לסמוך על חברים שיעזרו לנו וגם על הנכונות שלנו לעזור להם,  וגם על החשיבות של הקבלה של השונה מאיתנו. 

כמו כן, מדובר בהצגת תיאטרון בובות חוטים, בה מפעיל הבובות נסתר ולא רואים אותו במהלך ההצגהלפני ההצגה, נציג את עצמנו ואת ההצגה, ונספר לילדים מה הם עומדים לראות ולשמוע בפתיחה היתולית המכניסה את הצופים אל עולם תיאטרון הבובות

אנחנו ממליצים לדבר עם הילדים רק לאחר ההצגה, כאשר הם כבר שמעו וראו את ההסבר שלנו על תיאטרון בובות וצפו בהפעלת הבובות בהצגה על הפעלת הבובות בתיאטרון. ניתן להרחיב ולדבר איתם על סוגים שונים של בובת תיאטרון ולראות אם הם מזהים את צורת ההפעלה שהם ראו לפני ההצגה (בובות יד) ובמהלך ההצגה (בובת חוטים).

מפרט טכני זמן התארגנות לפני הפעילות כ45דקות. זמן התארגנות לאחר הפעילות כ30 דקות. הציוד של התיאטרון: מבנה שגובהו 2 מטר ורוחבו 2.2 מטר. מערכת הגברה ומיקרופון אלחוטי ( ' ;מדונה ' ;). ; במקום האירוע על המזמין לדאוג לשני כסאות וחיבור לחשמל. ניתן לקיים את ההצגה בכל חלל בתוך הגן / כיתה או באולם קטן/בינוני. מתאימה לקבוצות קטנות ובינוניות של ילדים. עד 40 ילדים - אין צורך בבמה, התיאטרון מוגבה. בכמות של 40 עד 100 ילדים יש צורך בבמה או בדירוג הילדים הצופים על ידי כסאות וספסלים. ניתן לקיים את ההצגה גם ללא חיבור לחשמל, אך נצטרך הודעה על כך מראש
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

המלצה טלי מלק

לינק לצפיה

המלצה עדי כהן נבו

לינק לצפיה

המלצה נועה צרויה

לינק לצפיה
ניר טל באמבולה-תאטרון בובות לילדים
054-4592255

nirtal80@gmail.com

תל אביב, אלשיך 33

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.