עולים לירושלים - היצע נוסף

תחום: תיאטרון
תת-תחום: ספרות
משך זמן המופע: 60
סגנון: משתף
שם הרכב: שפת-התאטרון
סיווג: הצגה בגודל בינוני
שם המפיק: רותי ויוסי טורצקי
קהל יעד: א - ו
כמות קהל מקסימלית: 300
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 02/10/2022

פרופסור ליפשיץ חוקר קהילות יהודיות בעולם לכפר באתיופיה שם הוא פוגש את אנטוהון, יחד הם עוברים מסע מרתק של לימוד וחוויה בדרך העולה לירושלים הבנויה.

 ההצגה. מתחילה עם פרופסור ליפשיץ אשר מגיע לכפר באתיופיה ושo מציג את עצמו כחוקר תרבויות. הוא מגלה את אנטוהון שיושבת בכפר ומכינה אנג'רה ומאכלים אתיופיים אותנטיים. פרופסור ליפשיץ שואל על המנהגים הקיימים בכפר ואנטוהון מסבירה לו על החיים בכפר, על הכמיהה לירושלים ועל המנהגים היהודים העתיקים. פרופסור ליפשיץ מבין שהוא הגיע ביום חשוב ומגלה שזה חג הסיגד חגם של יהודי אתיופיה. הוא משתתף בתפילות ובחגיגות. יחד עם אנטוהון והקהל הוא לומד לרקוד ריקודים באמהרית. לאחר הריקודים פרופסור ליפשיץ מגלה לאנטוהון שהוא פעיל עלייה שהגיע לקחת את היהודים לירושלים. אנטוהון מתלבטת אם לעזוב הכל ולעלות לירושלים, היא שואלת את הקהל והיא בסוף מחליטה לעלות. הם עוברים יחד מסע קשה עד שמגיעים לארץ ישראל שם הם מטיילים בירושלים של זהב.

לאחר סוף הקטע אנטוהון ופרופסור ליפשיץ מורידים את התחפושת ומציגים את עצמם כזוג נשוי שעלה לישראל מארצות שונות. הילדים לא מאמינים איך זוג כ"כ שונה התחתן יחד והקים בית. רותי מספרת את הסיפור האישי שלה על העלייה, הקשיים והמיזוג הגלויות כאן בארץ עם יוסי בעלה ( פרופסור ליפשיץ)

 

 

 הצגה חשובה ומרגשת על יהדות אתיופיה והעלייה. במהלך הפעילות וההצגה מגיע פרופסור ליפשיץ חוקר קהילות יהודיות בעולם לכפר באתיופיה שם הוא פוגש את אנטוהון, יחד הם עוברים מסע מרתק של לימוד וחוויה בדרך העולה לירושלים הבנויה

ההצגה חושפת לתלמידים את עולמם התרבותי והעושר הרוחני   של יהודי אתיופיה, קיום המסורת והכמיהה לירושלים. כך שסטיגמות או אמרות גזענות שיש כלפי ילדי הקהילה לא יהיו חלק בכיתה או בבית ספר. כמו כן הפעילות גם מציגה סיפור עלייה ציוני שעל אף המחירים והקשיים בדרך הגיבורים הצליחו להגיע לירושלים ולציון. בסוף הפעילות המציגים מספרם את סיפורם האישי ומגלים לילדים שהם זוג נשוי עם ילדים על אף השוני החיצוני  בניהם. התלמידים מבינים שמלבד העלייה יש גם את תהליך מיזוג הגלויות בארץ ישראל.

 

היוצרים והשחקנים הם יוסי ורותי טורצקי- אנשי חינוך. . רותי עלתה מאתיופיה בציעורתה והיא בעלת תואר שני ביעוץ חינוכי ומורה באולפנה לחינוך מיוחד. יוסי רכז חברתי בישיבה תיכונית

יוסי ורותי  מעבירים יחד הרצאות למבוגרים ונוער , הצגה לילדים ומפיקים יסדרת ספרים על יהדות אתיופיה. 

איך אני מקבל בקבוצה אנשים שנראים שונים ממני ובכל זאת יכולים לקבל אותם בחבורה שלי. 

תהליך קיבוץ ומיזוג הגלויות בחברה הישראלית 

מפרט טכני 2 רמקולים, מיקסר, 2 מדונות, מסך 2.40-1.80. מקרן 2 פנסים לבן חם
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

המלצה 1

לינק לצפיה

המלצה 2

לינק לצפיה

המלצה 3

לינק לצפיה
רותי ויוסי טורצקי
0524484178

yossi.tur@gmail.com

ד.נ מודיעין, התבור 4 כרם רעים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.