אקפלה נקודה

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מופע מוזיקה
משך זמן המופע: 75
סגנון: מעורב
שם הרכב: שישייה
סיווג: הרכב קולי
שם המפיק: אנסמבל קווינטה וחצי
קהל יעד: ד - יב
כמות קהל מקסימלית: 300
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל

הרכב קוינטה וחצי נוסד בשנת 2006 וכיום נמצא בקדמת סצנת האקפלה בישראל, הן בתחום הביצועי והן בתחום החינוכי.

בשנת 2011 העלה ההרכב את ”אקפלה נקודה“, מופע חינוכי הפונה לתלמידי בתי ספר בכל הגילאים. מדובר בחוויה מוזיקלית אינטרקטיבית חד פעמית, אשר מטרתה לעורר סקרנות ובו בזמן לפתוח חלון אל תוך העולם המופלא של האקפלה.

המופע כולל הסברים והדגמות חיות של אלמנטים מעולם המוזיקה והאקפלה בפרט, ובמהלכו מתנסים התלמידים בעצמם בשירת אקפלה ושואלים את חברי ההרכב שאלות שמסקרנות אותם.

משנת 2011 ועד היום הופיעו קוינטה וחצי בפני אלפי תלמידים מכל רחבי הארץ, מדן ועל אילת.

גם היום הם ממשיכים לתור את הארץ, להשפיע ולחנך את הדור הצעיר להרמוניה ויצירתיות.​

קוינטה וחצי הוא הרכב קולי המכיל שישה זמרים המבצעים יחד מוזיקת אקפלה (שירה ללא ליווי כלי נגינה).

במשך למעלה מ-12 שנים, קוינטה וחצי מגדירים מחדש את גבולות הקול האנושי במופע שמצליח לשבות את הקהל בכל פעם מחדש. שילוב הקולות ביניהם והעיבודים המקוריים יוצרים סאונד ישראלי ייחודי המורגש בכל עיבוד וביצוע ומספקים לקהל חוויה מוזיקלית עשירה ומיוחדת.

לאורך השנים זכו קוינטה וחצי להכרה רבה בארץ ובעולם וכיום הם נחשבים לאחד מהרכבי האקפלה המובילים בישראל. במשך שנות פעילותו, הופיע ההרכב בפסטיבלים שונים ברחבי הארץ, בטקסים ממלכתיים רשמיים ובתוכניות טלוויזיה שונות. בשנת 2009 הופיע ההרכב לראשונה בטקס פרסי אקו"ם, ומאז מוסיף לשתף פעולה עם הארגון בטקסים ואירועים שונים. בשנת 2015 יצא ההרכב לראשונה לסיבוב הופעות בארה"ב במסגרת ציון חגיגות העצמאות של ישראל.

בשנים האחרונות קיימו קוינטה וחצי שיתופי פעולה מוזיקליים עם לא מעט אמנים מהשורה, וביניהם: נורית גלרון, גורי אלפי, אבי גרייניק, עילי בוטנר וילדי החוץ במסגרת פרוייקט מיוחד של גלגל"צ, להקת מיומנה ועוד. שיתוף פעולה שזכה להכרה רבה התקיים בשנת 2018, עם "מאקו" בפרוייקט משותף לציון 70 שנה למדינה.

קוינטה וחצי הוקמו בשנת 2006 במסגרת מגמת המוזיקה בתיכון כצנלסון בכפר סבא, על ידי מייסד ההרכב, דורון בן-עמי. סוד ההצלחה המניע אותם מאז ועד היום טמון בחברות אמיתית ובאהבה גדולה למוזיקה.

חברי ההרכב: דורון בן-עמי, איילה פוספלד, ירדן כהן, נעמה נחום, ארז טל ורביב לייבזירר.

הכנה למופע: אקפלה נקודה (ההרכב: קוינטה וחצי)

 

מהי אקפלה?

אקפלה היא שירה ללא ליווי של כלי נגינה. צורת הביצוע הזו התפתחה לפני מאות שנים בכנסיות הנוצריות באירופה. הז'אנר התפתח כתוצאה מהטלת איסורים על הכנסת כלי נגינה לתוך הכנסיות וכתוצאה מכך, החלו מלחינים להלחין מוזיקה לקולות אנושיים בלבד. כיום שירת אקפלה לא מוגבלת למוסיקה דתית בלבד אלא הרכבים רבים מבצעים סגנונות מוזיקליים שונים בשירת אקפלה.

 

עיבוד

מכיוון שאקפלה היא צורת ביצוע, ניתן בעצם לקחת קטע מוסיקלי מכל סגנון שהוא (רוק/ג'אז/פופ/קלאסי) ולבצע אותו אקפלה. ניתן לחשוב על רעיון מוסיקלי (מנגינה או רצף של אקורדים) כחומר גלם שניתן לעצב אותו בצורות ובאופנים רבים. כשהשיר או היצירה המקוריים מוצבים לפנינו, הבחירה שלנו כמעבדים לאקפלה – האם להיצמד למקור או האם לקחת את השיר לכיוונים שונים לגמרי. הצורה או הלבוש שאנחנו מקנים לשיר נקראת עיבוד.

בתוכנית יבוצעו מספר קטעים שעובדו לשירת אקפלה בצורה שונה מאוד מזו של העיבוד המקורי.

 

מגוון הקולות האנושיים

אנסמבל "קוינטה וחצי" כולל שלושה זמרים ושלוש זמרות. כל אחד מהזמרים והזמרות שר תפקיד שונה ויש לו גוון קול שונה. הקול הנשי הגבוה נקרא 'סופרן' והקול הנשי הנמוך יותר נקרא 'אלט'. הקול הגברי הגבוה נקרא 'טנור' והקול הגברי הנמוך נקרא 'בס'. במהלך הקונצרט נעמוד על הספקטרום המגוון של הקולות האנושיים תוך כדי מתן הדגמות.

 

תפקידים שונים ביצירת מוסיקה

בדיוק כמו שבמכונית נוסעת לכל חלק יש תפקיד משלו, כך גם בהרכב מוסיקלי. בהרכב אקפלה כל זמר ממלא תפקיד מסוים, למשל: קצב (תופים), בס, הרמוניה (אקורדים), תפקיד מוביל (מנגינה), קול שני למנגינה ועוד. השילוב של התפקידים השונים, הוא שיוצר את המוסיקה בשלמותה ולכל תפקיד יש מקום חשוב משלו.

 

צלילים מיוחדים והברות

כאשר אנו שרים אקפלה, אנו מעוניינים לפעמים לחקות כלי נגינה. אפשר למשל להפיק קולות שנשמעים כמו תופים, חצוצרות או אפילו גיטרה. בנוסף, כל אותם זמרים שאינם שרים את המנגינה מתבקשים לעיתים לשיר מילים שאין להן משמעות – אלו ההברות (אה, דה, בה, דו, נה, לה ועוד). במהלך התכנית ננסה לעמוד על כיצד ומדוע בוחרים לבצע הברה מסוימת.

 

אינטונציה וטכניקה קולית

שירת אקפלה מצריכה מאיתנו, הזמרים, להפגין טכניקות קוליות יוצאות דופן, מאשר כשאנו שרים עם ליווי של כלי נגינה. זאת, משום שאין לנו כלי נגינה שיסייע לנו להישאר בסולם ההתחלתי של השיר אותו אנו מבצעים. האחריות המוטלת על כל אחד מאיתנו כמבצעים היא כופלה ומכופלת ובמהלך התכנית, נשים על כך דגש רב.

סוג במה מקצועית
מספר אומנים 6
זמן הקמה 01:30
שפת המופע עברית
חדר הלבשה כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
אנסמבל קווינטה וחצי
050-6914669

info@quintaandahalf.com

כפר סבא, ויצמן 40/5

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.