ליאורה גרוסמן וספרה החוקים

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 50
סגנון: פרוזה
שם הרכב: סופרים ומאיירים
סיווג: מפגש ספרות
שם המפיק: אפרת לוין-יפה
קהל יעד: ד - ז
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 16/05/2024

המפגש, המיועד לתלמידי כיתות ד'-ו', יעסוק בנקודת החיבור בין הסיפור לתמונה ויתמקד בתהליך יצירת הספר המיוחד הזה. ליאורה תספר לנו על התחקיר החזותי והספרותי שנחוץ במיוחד כשמדובר בספר המתרחש בתקופה אחרת, ותיתן לנו הצצה בחלק קטן מהתמונות של החדרים, הבגדים, התסרוקות, המכוניות והבתים משנות התשעים ששימשו לאיורי הספר.
נגלה מה קשה יותר לצלם: ילד קופץ מהחלון או כלב רץ? נראה איך צילומים הופכים לאיורים, ומה משתנה בהם בדרך? ננסה להבין למה בית הספר יכול להיות יער - וליאורה, שבילתה חופשים רבים ביערות של ליטא, תספר לנו על החוקים המיוחדים של היער, בו חיים הזאבים והאנשים הם רק אורחים בו. נסיים את המפגש בהפניה לחשיבה: מהם החוקים שלך?

 

"החוקים” הוא ספר מתח בשבעה קולות, על הגירה, קבלה, בריונות ו...חוקים.

השנה היא 1996, תקופה של עליה גדולה מברה"מ ומאתיופיה. בית הספר “אלומות” הוא מקום של חוק וסדר - אין בזה ספק. רק ש... לא כל הילדים נשמעים לחוקים ולא על כולם אוכפים אותם. למשל חבורת הזאבים, שמצליחה לצאת מכל מצב. הם משגעים את כולם אבל הכי אוהבים להציק לאלכס, שהוא הילד הכי רוסי שילד רוסי יכול להיות. ללה ומיכאל, שגרים באותו שיכון פוחדים שזה יקרה גם להם. לכן ללה ממציאה שלושה חוקים נגד זאבים: 
חוק מס’ 1 - חייבים להעמיד פנים. 
חוק מס’ 2 - אסור לספר דבר לאבא ואמא 
וחוק מס’ 3 - לא חשוב מה עושים לנו, אסור לנו לבכות!
החוקים עובדים, עד שיום אחד האמת מתגלה. עד סוף הספר, יישברו כל החוקים וכל אחד משבעת הגיבורים ימצא את עצמו במקום בו יש לקבל החלטה קשה שמחירה גבוה...

“החוקים” הוא ספר מאוייר המיועד לתלמידי השכבות הגבוהות של היסודי אך בזמן הקצר מאז צאתו לאור הצליח לחצות את גדרות הגיל ונקרא בהתלהבות ע”י ילדים, בני-נוער ומבוגרים כאחד.

 ליאורה גרוסמן נולדה בוילנה שבליטא, ועלתה ארצה בשנות השבעים עם משפחתה.
בשנה הראשונה הם שהו במרכז הקליטה בבאר-שבע, ולאחר מכן עברו לשיכון בקיראון, שם קיבלה את ההשראה לעולם שיצרה בספר "החוקים". 
היא בוגרת בצלאל, שאיירה עבור עיתונים, משרדי פרסום ויצרה מעל מאה ספרי ילדים.
גרוסמן היא זוכת עיטור אנדרסן ופרס הפנקס לתרומה משמעותית לספרות הילדים בישראל.
בנוסף, היא אוצרת איור ישראלי שיצגה את הארץ בירידי ספרים ברחבי העולם והקימה את הדוכן הרשמי של ישראל ביריד הבינלאומי לספרי ילדים בבולוניה, בשנת 2016.
לפני כשלוש שנים הקימה את "מאיירימים" - בית ספר מקוון לאיור, שהעמיד מאיירים מקצועיים רבים. "החוקים הוא ספרה הראשון אותו גם כתבה. הספר יצא לאור בפברואר 2024 בהוצאת כנרת, זמורה, דביר והפך לרב-מכר.

מהביקורות:
“ליאורה גרוסמן מגוללת במילים ובאיורים סיפור הגירה אוניברסלי שובה לב,
שמצליח לחרוג מהנוסחה של ספרות החניכה העכשווית." עופרה רודנר, “הארץ”.
"חומר נפץ ספרותי: בספר הביכורים שלה, מתארת המאיירת ליאורה גרוסמן את קשיי חווית ההגירה ללא כחל וסרק: למן הזרות והניכור, השבר והאלימות ועד לניסיון הנואש להתגבר על כל אלה..." מור פוגלמן דבורקין, ידיעות אחרונות.

 

 

הצעה למפגש מטרים:
צרו עם התלמידים תחקיר חזותי:
תנו להם תקופה מסוימת בארץ (למשל, שנות החמישים עם העליה הגדולה) וחלקו את הילדים לצוותים:
צוות תלבושות ילדים, צוות תלבושות מבוגרים, צוות תספורות, צוות בניינים, צוות רהיטים, צוות מאכלים, צוות כלי רכב, צוות ספורט (אפשר להוסיף עוד) ובקשו מהם לחפש באינטרנט כל דבר שנוגע לנושא שלהם. זה יכול להיות כתבה בעיתון, או צילום, או ציור מהתקופה - העיקר למצוא כמה שיותר מידע, להדפיס ולהביא לכיתה מצגת או קולאז' על בריסטול. כל צוות צריך לספר בכיתה מה קפץ לו לעין, מה היה שונה בתקופה ההיא ממה שקורה עכשיו - ומה לגמרי דומה. אני מציעה לגוון ולתת לתלמידות לכתוב על ספורט ולתלמידים לכתוב על תסרוקות, זה יכול להיות מעניין...

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
אפרת לוין-יפה
0544948020

efrat@meayrimim.com

פרדס חנה, המזמור 28 ב

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.